Версія для друку Версія для друку

МАЙСТЕРНІСТЬ САДИТИ… КАРТОПЛЮ

Кажуть, що картопля – це другий хліб на столі. Напевно, кожен з нас знає як її садити, відколи себе пам’ятає. Здається, що знаєш вже всі тонкощі, ніби все просто, як підкинути вверх п’ять копійок. Насправді це дуже копітка робота і, можна сказати, ціла наука. Багато що залежить від ґрунту, методики його обробітку, сортів картоплі, часу садіння тощо. І тут роками кожен напрацьовує власні рецепти успіху.
Багато хто вже восени оре земельну ділянку. Тоді земля буде стримувати взимку сніг, добре відпочине, вже навесні не так швидко починає зеленіти. Та й обробивши її ще додатково фрезою, коли прийде весна, добрий господар полегшить собі роботу. Садити буде так легко, як в попелу. Можна запросто й грядку на такій земельній ділянці зробити. Приміром, минулої осені у Білках трактористи брали двадцять п’ять гривень за кожну зорану сотку. Цьогоріч така робота обходилася в аналогічну суму, «дорогарі» просять на 5-10 гривень більше. Можна, звичайно, зекономити гроші та скористатися давнім перевіреним способом, тобто взяти в руки лопату, розправити плечі і кілька днів «аршувати». Це, звісно, каторжна праця. Нині іноді просто гріх відмовити собі в послугах сучасної техніки. Є міні-трактори, які не так сильно затоптують землю, як великі, вони набагато практичніші. Як варіант – є можливість замовити коня. Зрештою, відклавши тих з вісім тисяч гривень торік можна було придбати «робіка». Доведеться ж викласти кругленьку суму один раз, зате матимемо свого «робітника», який майже не втомлюється та «з’їдає» якусь частину бензину, яка більш-менш по кишені. З ним можна попрацювати, коли є бажання і час. Ті, хто вже обзавівся таким дивом техніки, переконують, що дуже добрий помічник по господарству.
Першу нетепличну картоплю садять приблизно на Сорок святих. Воно відзначається щорічно 22 березня. Ямки для картоплі зазвичай робили вручну, мотикою. За цю роботу з власником коня, скажімо, на площі 5 соток цьогоріч можна було домовитися за сорок гривень. У підмозі, до прикладу, також міг бути той же самий «робік». До речі, у Білках для роботи на городі чоловік пробує адаптувати навіть квадроцикл. Він дістався білківчанину в подарунок аж з Харківщини. Поміняв уже на квадроциклі задній міст, зараз трудиться над тим, щоб добре запрацювала система гідравліки, яка приводить у дію плуг. Цікаво і неординарно!
Лариса Кебелеш з Білок каже, що у звичайних домашніх умовах садять картоплю без особливої технології, але окремих принципів дотримуються. Рядок від рядка має бути на такій відстані, щоб було де розростися бадиллю. Це дасть гарний урожай. У ямку зазвичай кладуть картоплини середніх розмірів. Перед тим поміщають їх у тепле місце, щоб за якийсь час пустили кільця. У рядку між картоплинами зберігають відстань в основному на одну ступню. До картоплі в рядки засипають органічні чи мінеральні добрива. Після цього всього ямки просто загрібають глиною. Бажано змінювати територію садіння картоплі кожні три-чотири роки. Поралися на городі всією сім’єю в складі шести чоловік. Всього посадили вісім соток картоплі. Відтак залишається чекати часу, щоб картоплю огортати та обробляти від жуків і, звісно, потім сподіватися на гарний і щедрий урожай.

Іван КОПОЛОВЕЦЬ.

Ваш отзыв

Ваш коментар