Версія для друку Версія для друку

Йосип Бокшай малював у Кам’янці

Про неймовірну чарівність, фантастичну привабливість, цілющу живицю джерел із паморочливо-озонним повітрям ландшафтів Іршавщини написано здавна немало. Як і Карпати в цілому, так і Боржавський хребет завжди приваблювали й заворожували. Про гори й пагорби, струмочки й ріки, чарівних працьовитих бойків і гуцулів, вродливих гуцулянок творили найвідоміші митці, майстри пера і пензля. Голос їх мудрості закарбовував в історії унікальну етнічну сутність сили, духу й краси нашого краю.
Нам є ким і чим гордитись, що й приваблює гостей і друзів Боржавської долини. Вже кілька років підряд туристичні бази с.Осій, вурочищі «Кам’янка» облюбовують письменники, журналісти, фотохудожники й художники для відпочинку, набуття натхнення до творчої роботи й реалізації нових задумів.
Митці свою роботу в Іршаві, Довгому, Лисичові, Загатті, Осої,…називають благозвучним словом «пленер». Французське слово «пленер – plaineaire» – або (вільне повітря) найчастіше вживають тоді, коли малюють на відкритому повітрі, що дає можливість відтворити максимальне кольорове багатство природи, настрій, освітлення й натуральне повітряне середовище.
На турбазах Осою й Кам’янки відпочивали й малювали Ернест Контратович, Василь Скакандій, Іван Бровді, Юрій Герц, Петро Шолтес, Габрієла Шолтес, Петро Матл, Йосип Бабинець, Василь Вовчок, Олена Кондратюк, Антон Ковач, Василь Беца, Віктор Мигович…
Сьогодні десятки полотен, які відображають краєвиди і життя осійчан займають найбільш почесні місця у музеях, приватних колекціях та виставках.
До слова, не можу не згадати і про цікавий факт із біографії одного з найвідоміших корифеїв малярства Закарпаття – народного художника СРСР, члена-кореспондента Академії мистецтв СРСР Йосипа Йосиповича Бокшая.
У 2008 році у видавництві «Гражда» було опубліковано набір із 16 кольорових листівок «Йосип Бокшай – настінні дидактичні картини», з яких мене зацікавили дві: «Заготівля дерева в лісі», 1927 р., і «Пила в Осої», 1929 р.. Читаю коментар до буклета: «Франтішек Гібл – директор музею ім. Я.А. Коменського у Моравському містечку Пшерові досліджує історію музею чеського шкільництва. Він вивчив рідкісну збірку наочних дидактичних матеріалів, в якій зберігається 18 картин видатного українського художника Й. Бокшая, виконаних на замовлення Міністерства шкільництва.
Це несподівана сторінка у творчій біографії художника. Глянувши на ці праці, бачимо, що вони мають значення не лише для школи, для уроків краєзнавства, оскільки продуманий матеріальний зміст відображає характерні неповторні риси Підкарпатської Русі. Гідне похвали те, що цій найсхіднішій частині Чехо-Словацької республіки видавництво присвятило більше, ніж третину серії. Картини Бокшая постали визначальними для чехословацьких шкіл загалом у контексті місцевого життя Підкарпатської Русі у тогочасній найбільш демократичній цертральноєвропейській державі.
Висока оцінка робіт Йосипа Бокшая найкращими чеськими знавцями цієї тематики – є красномовним свідченням оригінального таланту чудового закарпатського художника, одного із засновників Закарпатської школи живопису». До цього часу були відомі тільки факти про перебування Й.Бокшая у Доробратові, де митець розписував сільський храм.
На світлинах репродукції картин геніального майстра, які були написані у мальовничій Кам’янці, що біля Осою.
Василь ЛОВСКА,
художник.

Ваш отзыв

Ваш коментар