Версія для друку Версія для друку

«Живий у слові»

Таку назву має однойменний проект, який стартував 11 січня ц.р. у міських навчальних закладах, приурочений 80-літтю з дня народження відомого українського поета, лауреата Всеукраїнської премії ім. Лесі Українки Степана Жупанина. Протягом цього часу в шкільних і районній дитячій бібліотеці проводилися тематичні свята, виставки, презентації і випуски стінних газет.
А минулого понеділка у районному будинку дитячої творчості святкування ювілею поета продовжувалося літературно-музичною композицією. У фойє будинку дитячої творчості було розгорнуто виставку творчого доробку Степана Жупанина, де наочно відображено різні сторінки із життя поета. Тут прихильники його творчості мали можливість не лише ознайомитися із книгами, які побачили світ за життя Степана Ілліча, а й літературу про нього. Зокрема, привернула увагу книга «Зачарований край», де вміщено нарис про поета і його вірші «Моя Іршава», «Рідна мова», «Хліб», які вже стали хрестоматійними.
Відзначити ювілей поета прийшли учні і педагоги шкіл, колеги по роботі, представники творчої інтелігенції та родини.
Ведучі – Віра Глушко і Василь Кузан запрошують на сцену учнів Іршавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, де свого часу навчався Степан Ілліч. Вони розповідають його біографію. Цікаво було дізнатися, що поет народився у багатодітній родині, свого часу разом із іншими дітлахами бігав на пасовище, що було неподалік батьківської оселі, збирав хмиз, ліщинові горіхи, гриби, ягоди, які так щедро дарує закарпатська земля. Зростав майбутній дитячий поет серед співучих односільчан, які часто збиралися в їхній хаті на вечорниці.
У школі Степан був серед кращих учнів. Йому вистачало часу і на захоплення ляльковим театром. А в сьомому класі перед початком лялькової вистави він прочитав свого власного вірша «Мак і бджілка». Хто б міг подумати тоді, що невдовзі його твори будуть надруковані в газетах і журналах, а мелодійність поезій приверне увагу відомих композиторів не лише краю, а й України.
Попри пісні, які виконували школярі, про життя і творчість С. Жупанина, на сцені вели мову заступник голови районної ради Володимир Половка, письменник Петро Ходанич, Василь Шкіря, професор Василь Химинець, колишній директор ЗІППО Михайло Талапканич, художник, двоюрідний брат Степана Ілліча Василь Жупанин.
Оплесками зустріли присутні доньку Степана Ілліча – Мирославу Копинець, яка проживає в Ужгороді. До речі, вона солістка Закарпатського академічного хору, учасниця пісенного конкурсу «Голос країни», виконавець закарпатських і українських народних пісень у різних обробках. Вона виконала кілька пісень на слова батька.
Свою творчість дарували присутнім учасники вокально-фольклорного гуртка РБДТ (керівник Т.Панющик) та зразкового музичного театру «Пролісок» Іршавського будинку культури (художній керівник Василь Філеш).
… Іршавчани не забувають про свого талановитого земляка. Він продовжує жити у слові, яке вже стало безсмертним.

Василь БУЖОРА.

Ваш отзыв

Ваш коментар