Версія для друку Версія для друку

НЕ СМІТИТИ – ОБОВ’ЯЗОК КОЖНОГО СВІДОМОГО ГРОМАДЯНИНА

Великий Діл — гірський масив Українських Карпат, центральна частина Вигорлат-Гутинського вулканічного хребта. Розташований у межах Свалявського, Іршавського та (частково) Мукачівського районів Закарпатської області. Складається з головного хребта за назвою Великий Діл і багатьох другорядних хребтів-відгалужень. Масив простягається між річками Латорицею (на заході) та Боржавою (на сході).

Крутосхиловий верхній ярус гір (понад 650 м) зайнятий буковими лісами, низькогір’я — залишками дубових дібров, садами й виноградниками. Район туризму. Зокрема тут знаходиться Великодільське лісництво.

Звісно, у таких чарівних місцях люди полюбляють відпочивати. А лісівникам додається роботи не тільки з лісовідновленням і відповідного догляду за лісом.

Засмічення лісів – проблема, з якою лісівникам боротися стає дедалі все важче. Адже не лише у місцях масового відпочинку, а й навіть у віддалених куточках, часто видно сліди людського варварства і дикунства: папір, пляшки, поліетилен, пластик, консервні банки… Нібито все дуже просто і не важко: якщо приніс до лісу повні пакунки і пляшки, то назад забрати пусті набагато легше, та не забирають.

Хочу наголосити, що за засмічення лісів законодавством передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу, крім цього, громадянам, які все ж наважаться викинути сміття в лісі, доведеться платити за його прибирання і вивезення, а з теперішніми цінами це чималі суми.

Люди часто прибирають на своїх подвір’ях. Але дехто вважає, що сміття потрібно вивозити не на сільське сміттєзвалище, а у ліс.

Навіщо вивозити непотріб на спеціальне звалище і платити за це гроші, якщо можна просто викинути його в ліс абсолютно задарма? Напевно, цим керуються люди, які своїми діями створюють у масивах смітники. Легені планети все ще страждають від людського недбальства, а мешканці зелених насаджень – від людської байдужості до усього живого.

Засмічення різноманітним непотребом погіршує санітарний стан масивів, може спричинити виникнення хвороб, епідемій та лісових пожеж. Працівники лісництва усіма силами намагаються зберігати лісові насадження, але прибрати гори сміття у лісах та прослідкувати за їх чистотою їм фізично не можливо. Адже, у насадженнях часто відпочиває багато людей, а один майстер лісу не може слідкувати за сотнями гектарів легень планети, й  люди здебільшого навмисне вивозять сміття уночі. Причому завозять на авто, а потім швидко його скидають і втікають. Лісівникам важко відслідковувати такі прикрі випадки.

Лісівники просять громадян не засмічувати легені планети. Для того, щоб уникнути неестетичних краєвидів, у лісах встановлюються таблички «Не смітити», на впійманих порушників складаються протоколи про адміністративні порушення. Але сміття не стає менше.

Побутового сміття можна легко позбутися: закопати (у деяких місцях сміття скидають у спеціально вириті ямі, де воно через 80 років має розкластися під дією ґрунтових бактерій та мікроорганізмів), або вивезти на полігон (це менш імовірно, враховуючи обсяги накопичених відходів і фінансові можливості громадян. А от що робити, з так званим, промисловим сміттям, зокрема, будівельними відходами, яке викидають жителі?

Поки люди не усвідомлять, що навколишнє середовище – це продовження їхнього житла, купи сміття продовжуватимуть рости.

Лісівники звертаються до мешканців району з проханням берегти наші ліси та не завдавати їм шкоди. Невже Ви не хочете і вдруге, і втретє відпочивати у чистому лісі? Тоді залиште його після себе без сміття!

Іван ЛУТАК,

лісничий Великодільського

лісництва

Ваш отзыв

Ваш коментар