Версія для друку Версія для друку

Відзначився Професіоналізмом Й ПОРЯДНІСТЮ

У ці дні 60-річний ювілей відзначає підполковник міліції у відставці Іван Францух. Його ім»я відоме багатьом мешканцям району. Іван Васильович – приклад толерантності, чесності, людяності, виняткової доброзичливості, адже його життєва позиція – робити людям добро.
Іван Васильович прийшов у міліцію відразу після проходження строкової служби. Починав із патрульно-постової служби та помічника чергового Хустського РВ УМВС. Через два роки вступив до Кишинівської середньо-спеціальної школи міліції імені Ф.Дзержинського. Коли був курсантом, його задіювали для охорони громадського порядку під час проведення «Олімпіади-80» у Москві. Від тодішнього міністра МВС СРСР Щелокова Іван Францух отримав подяку та нагрудний знак «Відмінник міліції». Цю нагороду отримав, так як протягом всіх спортивних заходів він знаходився на охороні громадського порядку на Олімпійському спортивному комплексі.
У 1981 році, закінчивши навчання, молодий лейтенант міліції направлений працювати в карний розшук Берегівського райвідділу міліції. Івану Васильовичу навіть довелось вивчити угорську мову, бо одна третина району обслуговувалась ним по всій прикордонній смузі до Батьова. Він розкривав злочини, затримував злочинців, виявляв шахраїв.
Нині ветеран пригадує, що ще будучи молодим правоохоронцем, йому довелось розкривати злочин, у скоєнні якого місцеві жителів звинувачували ромів. На дорозі між селами Бадалово та Грабарово на дорозі було виявлено мертвим молодого чоловіка. А все було так. Молоді люди, знаходячись у нетверезому стані, їхали на мотоциклові. По дорозі пасажир із мотоцикла впав, а водій із місця пригоди втік. Після цього місцеве населення почало у скоєному звинувачувати ромів, що могло спричинити масові заворушення. Однак Іван Васильович все ж таки знайшов справжнього злочинця. У результаті проведення оперативно-розшукових заходів за рішенням суду водія мотоцикла було засуджено до 7 років позбавлення волі.
У 1984 році вступає на стаціонарне відділення у Київську вищу школу МВС СРСР.
В ті часи на Берегівщині невідомим крадієм скоювались крадіжки із кафе, які знаходились по напрямку залізної дороги. Черговою жертвою крадія стало кафе «Рюмочка» на залізничній станції «Батьово». Працівники тодішнього карного розшуку Берегівського райвідділу на розкриття виїхали цілим особовим складом на чолі із тодішнім начальником карного розшуку Антоном Лучок. Знову відзначився Іван Францух. Він вирахував, що крадіжки із кафе при залізній дорозі скоював психічно хворий Йосип, який перебував на стаціонарному обстеженні у Берегівській психлікарні, звідки через вікно втікав і, таким чином, повертався у медичну установу.
Довелось Івану Васильовичу через шість років знову брати участь в охороні громадського порядку під час проведення Ігор доброї волі у м. Москві, де знову був відзначений грамотою МВС СРСР.
Вже після закінчення вищої школи міліції Івана Васильовича переводять на посаду оперуповноваженого карного розшуку Іршавського райвідділу міліції.
У 1988-89 роках, із грудня по березень, був відряджений до м. Спітак та м.Ленінакам та Ноемберям (Арменія) для виконання спеціального завдання під час ліквідації землетрусу. Однак йому довелось ще і розкривати злочини, пов»язані з розпалюванням міжнаціональної ворожнечі. На той час такі злочини були рідкістю, і на їх розкриття направляли тільки обраних.
Не встиг повернутись додому, як у селі Ільниця сталося вбивство жінки, у якої чоловік тривалий час працював у Бельгії. Як з»ясувалось, її племінник, проходив строкову службу і розповів товаришам, що вдома у нього є родичі, у яких багато грошей, а саме чеків. Товариші, які раніше демобілізувались, вирішили пограбувати його родичку. Кілька разів навідувались у село, вивчали обстановку та спосіб життя жінки. Для скоєння злочину найняли автомобіль УАЗ -452, зареєстрований за центром захисту рослин в Львівській області. І на ньому вирушили в Ільницю. Увірвавшись у будинок, довго катували жінку. Поки бідолашна не вказала, де ховає чеки. Від отриманих побоїв жінка померла. На розкриття цього злочину був піднятий по тривозі весь особовий склад Іршавського районного відділу. Відпрацьовувались різні версії, проводилися подворові обходи, перевірялись раніше судимі, весь підобліковий контингент. Було отримано інформацію, яка у подальшому посприяла розкриттю цього жахливого вбивства. Як з»ясувалося, що у селі перебував автомобіль УАЗ-452 з державними номерами ЛВ ( що означало Львівська область). У Львів було відряджено спеціальну групу затримання, де при обшукові було знайдено чеки, які стали безперечним доказом причетності хлопців зі Львова до вбивства у селі Ільниця. Це був перший резонансний злочин, в розкритті якого Іван Васильович брав активну участь.
Згодом Івана Француха призначають на посаду начальника ОБХЕСС, а через деякий час переводять на посаду начальника Штабу. Однак працьовитість та наполегливість посприяє тому, що Івана Француха призначать заступником начальника райвідділу по громадській безпеці. Йому будуть підпорядковуватись 12 служб райвідділу. На кожному масовому заході, який проходив на території Іршавщини, Іван Францух організовував та контролював охорону громадської безпеки. У 1997 році на Іршавщині проходив футбольний турнір «Кубок вдячності Закарпаттю», де за належно проведену роботу знову був відмічений Іван Васильович. Нагороджений двома медалями за бездоганну службу та нагрудним знаком за участь в Олімпіаді-80 у Москві.
Він користувався авторитетом та повагою не тільки на роботі, а і серед громадськості.
Адже два рази був обраний членом виконкому міської ради м. Іршава і на даний час є головою ревізійної комісії громадської організації ветеранів та пенсіонерів Іршавського райвідділу міліції, є членом Міжнародної поліцейської асоціації.

Віта Горзов

Ваш отзыв

Ваш коментар