Версія для друку Версія для друку

Пожежа – найбільше лихо для лісу

Цьогорічний серпень запам`ятається усім аномальною спекою. Від нестерпного сонця навкруги засуха, сохнуть дерева, а трава геть пожовкла. Щоб уберегтися від спеки, хтось поглибше зануряється у водоймах басейнів та річок, а хтось шукає затінок у густих кронах дерев наших зелених лісів. Бо немає кращого за ліс місця для відпочинку з його красою та величчю!
Особлива увага та контроль над дотриманням поженої безпеки проводиться у НПП «Зачарований край». З цією метою тут постійно працює служба державної охорони природно-заповідного фонду парку для регулярного патрулювання лісових масивів, особливо улітку, у так званий пожежонебезпечний сезон, постійно проводяться виїзні рейди у місцях масового відвідування парку, адже лісове покриття «Зачарованого краю» переважно займають вікові ліси, де дуже багато сухих дерев, які підвищують імовірність швидшого загоряння, ніж у молодих лісах. Також з метою запобігання розпалів у лісових масивах парку тут постійно проводиться спеціальний моніторинг лісів, плануються заходи попередження та протидії пожежам у парку тощо.
Сумна статистика свідчить про щорічне різке збільшення кількості лісових пожеж, особливо у період святкових та вихідних днів, коли велика кількість громадян відправляється до лісів на відпочинок. На жаль, нерідко народні гуляння в лісі закінчуються лихом для природи та людей. Несвідомі громадяни, які не замислюються про наслідки своєї недбалості поводження з вогнем у лісових масивах, відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення, можуть нести не лише адміністративну, а й кримінальну відповідальність.
Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів і на посадових осіб – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів. Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, караються штрафом для громадян – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів, а для посадових осіб – від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як відомо, пожежонебезпечний період триває з моменту сходження снігового покриву до настання стійкої вологої осінньої погоди, тому у цей час в Україні діють особливі правила поведінки в лісових масивах, регламентовані вітчизняним законодавством. Так, згідно з наказом Державного комітету лісового господарства України «Про затвердження Правил пожежної безпеки в лісах України», протягом пожежонебезпечного періоду на території лісового фонду суворо забороняється розводити багаття у лісі; палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл; заправляти пальним у лісі паливні баки під час роботи двигуна; палити або користуватися відкритим вогнем під час переливання пального, заправлення двигунів тощо; експлуатувати машини та інші механізми з несправною паливною та іскрогасною системою.
Крім того, у літній пожежонебезпечний період, громадянам, а також підприємствам, установам, організаціям суворо забороняється розпалювати вогнища поблизу хвойного, мішаного чи листяного лісу; випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (у тому числі проводити сільськогосподарські пали); звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо, а також здійснювати у лісі будь-які роботи без узгодження з постійними лісокористувачами.
Із-за звичайного недбальства людини за декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятиліттями, а про збитки годі й казати – рахунок може й ти на мільйони. Особливо величезну шкоду пожежа завдає лісовій фауні – гинуть птахи, звірі, знищуються їх домівки.
Отож, звичайне людське недбальство та недотримання елементарних правил поведінки, а сьогодні ще й висока температура повітря посилюють ризик загорань у лісі. Адміністрація національного парку закликає усіх громадян: будьте обережні у поводженні з вогнем на природоохоронній території! Щоб ваша необережність не стала причиною лісової пожежі!
Адміністрація національного природного парку «Зачарований край» з особливим проханням звертається до всіх громадян краю: будьте обережні з вогнем у лісі! Бережіть «зелені легені» планети від пожеж!

Ваш отзыв

Ваш коментар