Версія для друку Версія для друку

Любов Матіко з нагоди ювілею репрезентує

21 липня у виставковому залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту в місті Ужгород відкрилася виставка живопису Любові Матіко.
Відкрила виставку заступник директора з наукової роботи Закарпатського музею народної архітектури та побуту Сільвія Полак. Привітали ювілярку і побажали успіхів у творчості заступник начальника управління культури Закарпатської облдержадміністрації Іван Канюка, голова Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Людмила Губаль, голова Іршавського народного районного об’єднання художників та народних майстрів «Колорит Боржави» Василь Філеш, директор обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук, директор Ільницької дитячої школи мистецтв Олена Ісак, голова районної профспілкової організації працівників культури Оксана Сідор та інші.
Святковий настрій присутнім створили відома співачка Мирослава Копинець, яка виконала дві закарпатські народні пісні, та викладачі Ільницької дитячої школи мистецтв.
На виставці представлені пейзажі, натюрморти, портрети, полотна на релігійну, побутову та історичну тематику тощо. Полотна Л.Матіко оригінальні і неповторні, легко впізнавані. Її творчість вирізняє чисте й по-дитячому наївне світосприйняття, роботи створюють гарний позитивний найстрій.
Аналіз сучасного українського «наївного» мистецтва засвідчує його самостійну генезу, авторську оригінальність, прояв індивідуального та зв’язок із колективною народною творчістю як прояв родового досвіду. Відчутними є також стилістичні впливи професійного мистецтва у формі наслідування деяких творчих манер, прийомів, технік. «Народна картина», «народний примітив» або ж  «наївне» мистецтво – це своєрідне явище з власною естетикою, побудованою на елементах фольклору, прадавній символіці, тематичних особливостях тощо. Тут також мають місце регіональні детермінації вибору образотворчого матеріалу; зображення на склі, папері, побілених стінах тощо.
Найяскравіше наївне мистецтво нашого краю своєю творчістю репрезентує Любов Матіко.
У творчому доробку мисткині сотні картин різних жанрів та тематики. Основи образотворчої грамоти вона отримала у Московському заочному народному університеті мистецтв, де навчалася за спеціальністю «станковий живопис та графіка». Але, незважаючи на це, Любов Матіко сформувала і працює в рамках своєї  власної системи образотворення, яка характерна для представників «наївного» мистецтва. Зокрема, йдеться про прийоми зображення людини, природи, а також колорит картин, певні композиційні особливості, притаманні «наївному» мистецтву. Мається на увазі певне спрощення, примітивізація натури, стилізація образів. Кольори, зазвичай, чисті й відкриті, нерідко локальні, напівтони майже відсутні, що надає образам декоративності. Лінійна та повітряна перспектива теж має свої особливості, сутність яких – відсутність законів і правил, незнання їх або ж свідоме порушення. Творчий доробок Любові Матіко, без сумніву, ввійде в скарбницю закарпатського народного мистецтва.
Характеризуючи картини мисткині, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта пише: «Вони сприймаються своєрідними живими оберегами чи символами як органічне доповнення чудової природи рідного краю. Все тут дихає душевною чистотою, емоційною піднесеністю і злагодою, народною мудрістю – як уособлення українського національного ідеалу. Для художниці найважливішим є вловити дух рідного краю – Закарпаття. У звичному, буденному вона бачить мить, що пов’язує минуле й майбутнє».

Володимир МИШАНИЧ,
провідний методист обласного організаційно-методичного центру культури

Ваш отзыв

Ваш коментар