Версія для друку Версія для друку

Грає духовий оркестр села Білки…

Популярним і поширеним жанром завжди була духовна музика. На кінець 20-30-их років минулого століття діяло чимало аматорських колективів, якими керували представники інтелігенції та духовенства.
В 1934 році відбувалися вибори Президента. Народ знову вибрав Т. Масарика. Білківчани потребували його допомоги та батьківської любові. У шкільному дворі гімназії (яку, до речі, збудували чехи) збили шатро, де учні і жителі села по радіо слухали результат виборів і присягу Президента. Перед школою був прикрашений бюст Президента Масарика. Перед присутніми виступив директор школи Петро Михайлович Світлик, після чого всі хором заспівали «Многая літ». Під кінець святкування дирекція відправила Президенту вітальну телеграму в честь його повторного обрання на найвищий державний пост. На це білківчани отримали з Праги від канцелярії Президента республіки подяку і набір духових інструментів. Керівником духового оркестру став учитель Іван Гевкан. З того часу духовий оркестр – постійний учасник весільних та святкових заходів. Перед Другою світовою війною духові оркестри почали діяти в багатьох селах району. Їх популярність не знизилась і в повоєнні роки. Присутність на весіллях та інших святкових заходах була традиційною, почесною.
Друге покоління творчого колективу навчав Еміл Фірцак, який добре розбирався в нотах. В 1953 році колгосп придбав нові інструменти для духового оркестру. Пригадується 14 січня, Старий Новий рік, із новими інструментами учасники духового оркестру в День Василія вінчували керівникам — голові колгоспу Василю Васильовичу Коровському в Дубрівці та головному бухгалтеру Василю Васильовичу Луцовичу в Колодному в знак вдячності за придбання інструментів. Для репетиції було обладнане просторе приміщення клубу. Активними учасниками духового в різні роки були Юлій Романець, його брат Олександр Романець, Петро Мадяр, Олександр Горзов, Олександр Маталега, Василь Фірцак та інші. У них були різні професії, працювали в різних організаціях. Та об’єднувала їх мелодія духового.
В 1985 році за клопотанням депутата Верховної Ради Ю.Ю. Пітри до тодішнього міністра культури П.Н. Демичева аматори духовної музики одержали нові інструменти, якими користується нове покоління. Керує духовим оркестром великий ентузіаст духовної музики Іван Зем’янський. Членами колективу є також Іван Фірцак, Василь Фірцак, Олександр Бровді, Петро Зейкан, Петро Покрівчак, Петро Станко. У творчому доробку колективу до 500 творів. Переважають твори П.М. Світлика, І.Д. Поповича, С.П. Гіги, похідні марші і т.д. Колектив брав участь в різних оглядах. Нагороджений грамотами. Не знизилась популярність його і сьогодні. Недавно білківчани були свідками великого дійства, де колектив супроводжував випускників шкіл і грав задушевні пісні в центрі села, біля будинку культури.
… Звучить святкова мелодія духового оркестру. Це грає духовий села Білки.
Петро ПІТРА,
село Білки,

Ваш отзыв

Ваш коментар