Версія для друку Версія для друку

НАШУ ПРИРОДУ ОХОРОНЯТИМЕ ЮНЕСКО

Нині величезною загрозою для людства є знищення лісового покриття, тому актуально важливим для нас є питання збереження Українських Карпат, а це можливо шляхом збільшення розширення територій природно–заповідного фонду,  що веде до виконання вимог Європарламенту – збільшення заповідних територій до 15% з метою віднесення їх до складу ЮНЕСКО.

Як зазначалося раніше, букові праліси і старовікові ліси Іршавщини та НПП «Зачарований край» у перспективі мають можливість стати частиною об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – на початку 2015 року національним природним парком «Зачарований край» подано номінаційну заявку про вступ до списку природних об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО букових пралісів і старовікових насаджень Карпатського краю.

З метою обговорення та погодження змін меж (розширення) території національного природного парку «Зачарований край», а також збереження і захисту букових пралісів та інших особливо цінних лісів Іршавщини у червні ц.р на базі НПП «Зачарований край» відбулася робоча зустріч у форматі круглого столу представників НПП (директора І.Піняшко та заступника з наукової роботи В.Мочана) зі сільськими головами Лисичова (Пальок Я.В.), Броньки (Кузан Ю.Ю.), Приборжавського (Шпортень В.І.), Чорного Потоку (Манайло Є.І.), Осою (Урста М.В.), Ільниці (Шестак О.М.). Також серед запрошених присутній представник районної ради – голова постійної комісії з питань екології природних та земельних ресурсів Павлище В.В.

За круглим столом обговорили питання розширення території парку за рахунок приєднання земель, на яких збереглися праліси, підвищення агітаційно-пропагандистської роботи щодо важливості збереження природи Українських Карпат.

Інформацією про діяльність та проблеми парку розпочав зібрання директор національного парку  Піняшко І.М. Він, зокрема, зазначив, що завдяки розширенню меж (території) НПП підвищиться охоронний статус, зменшиться кількість вирубок, адже мова йде про більшу частину водозбору річки Боржава. Також завдяки розширенню парку враховуючи і використовуючи  зарубіжний досвід, в тому числі партнерів установи, у нашому районі можуть створюватися рекреаційні, туристичні та інші комплекси, особливо зважаючи на перспективу здобуття пралісами Іршавщини статусу всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. «Наші нащадки лише подякують нам за збереження первозданної краси краю. Адже саме завдяки розширенню меж національного парку за рахунок земель державного лісового фонду ми можемо зберегти наші букові праліси і старовікові ліси та отримати статус всесвітньої природньої спадщини ЮНЕСКО», – відзначив І.Піняшко.  Питання щодо розширення меж (територій) НПП та збереження природних комплексів краю необхідно узгодити з місцевими громадами разом з відповідними органами місцевого самоврядування.

Після ознайомлення з інформацією про діяльність і здобутки парку за 2014 рік і поточний рік, її обговорення присутні перейшли до розгляду основного питання.

Підсумком зустрічі була домовленість про вивчення даного питання та подальші зустрічі в громадах.

У продовження питання розширення меж національного парку з метою включення НПП до списку спадщини ЮНЕСКО Міністерство закордонних справ України направило матеріали щодо п’яти кандидатів від України до центрального органу ЮНЕСКО в м.Париж (Франція).

Наразі в Україні існує лише один об’єкт природного типу – «Букові праліси Карпат», який увійшов до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 2007 році.  Зокрема, до об’єкту входить найбільший масив букових пралісів (близько 10 тис.га) Карпатського біосферного заповідника, Ужанського національного природного парку, а також Словаччини. До цього списку пізніше було додано давні букові ліси Німеччини.

На території національного природного парку «Зачарований край» зараз визначено 357,8 га букових пралісів та 861,5 га старовікових насаджень, які зареєстровані кандидатами на включення до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Робота з представлення цих територій на отримання високого статусу триває з початку минулого року.

Нещодавно НПП Зачарований край з робочим візитом відвідали науковці Карпатського біосферного заповідника – начальник відділу Беркела Юрій Юрійович, кандидат фізико-математичних наук та його заступник Покиньчереда Василь Федорович, кандидат біологічних наук. Під час польових робіт, крім букових пралісів та старовікових насаджень парку, обстежено територію за межами парку, де експерти визначали  ознаки пралісів, які  можна віднести до  природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів». Даний проект виконано громадською організацією Українське товариство охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товаритства.

Підсумовуючи проведені обстеження, науковці дійшли висновку, що території  пралісів нашого краю надзвичайно цінні, тому мають перспективу увійти до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, але лише за умови включення їх до складу НПП «Зачарований край».

Адміністрація парку висловлює найщиріші слова подяки працівникам Карпатського біосферного заповідника, науковцям, представникам природохоронних організацій за постійну підтримку в роботі з включення пралісів Іршавщини до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Ваш отзыв

Ваш коментар