Версія для друку Версія для друку

“ЧОРНА КІШКА” ЩОЙНО ВИСКОЧИЛА З-ПІД ПЕРА ВАСИЛЯ ШКІРІ

Останнім часом цей сивий, статечний чолов’яга не перестає дивувати наймолодших закарпатців та їх батьків своєю творчістю. Малечі він мав би уявлятися кремезним дідом-всевідом, що, як викрешений буреломом часу коряга, обріс білосніжними пасмами віковічних народних фантазій в середовищі власно витворених міфічних героїв та списаних із життя реальних однодумців раз-по-раз, висмикне, як чарівник із своїх вуст то казку, то повість, а то й гібрид – повість-фентезі.

«Чорна кішка з червоною пов’язкою і порожнім відром» − це наразі останнє, що вирвалося із уяви дитячого письменника та його міської квартири, де він ночами на кухні розкладає на полиці сюжету Василька, бабу Гафію, Оксанку, Марію, діда Петра, Смерть, друга Дмитра та навіть народного артиста України Івана Поповича. Автор − природній казкар, і в цьому новоосвоєному для себе жанрі – фентезі – не може, а то, скоріше за все, і не бажає позбутися одного із головних елементів казковості – дидактики, повчальності.

Як найбільш відчутний її прийом – добротна насиченість тексту прислів’ями, приказками, стилізованими простонародними мовними зворотами.

Василь Шкіря привносить у вільний ринок, на поле жорсткої, що межує із жорсткістю конкуренції, такі бажані нам моральні конструкції, які б не давали руйнувати вічні координати, опорні точки добра. Чи може ми вже настільки переродилися, що добро, порядність, чисті і високі почуття для нас, сучасних, стають чим-небудь із сфери фентезі?!

Ні! Не може цього бути. І хоча автор у своєму творі не настільки вже відвертий у просуванні в підліткове середовище вічних цінностей, все ж вони є тими домінантами, що доволі-таки добре проглядаються. І що не говори, це все-таки краще, аніж брутальний культ наживи за будь-яку ціну.

Тільки в житті кішка гуляє сама по собі. У нашій збірній-вибраній добірці вона, що не говори, а все-таки чорна кішка, перебігла доріжку і стала першою перед знайомими вже читачеві повістю-фентезі «Чупакабра», повісті «Забавні пригоди Андрія Незгоди» та романа-фентезі «Про Василька, Марсіянку і НЛО».

«Чорна кішка…» стала своєрідним кільцем, що єднає попередні дві книги цього плодовитого автора із рецензованою у певного роду трилогію. Всеукраїнське державне ордена Дружби народів видавництво «Карпати» останніми роками доволі плідно співпрацює із Василем Шкірею, що йде на взаємну користь.

Михайло ІСАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар