Версія для друку Версія для друку

Мешканці Іршавщини спілкувалися з представниками Офісу реформ

Цього тижня в приміщенні районного будинку культури відбулося обговорення громадськості району з представниками Офісу реформ актуальних питань щодо добровільного об’єднання територіальних  громад.  Участь в обговоренні взяли т.в.о. голови Іршавської райдержадміністрації Віктор Симканинець, сільські голови, депутати сільських та районної рад і просто небайдужі мешканці Іршавщини.

Директор Офісу реформ Іван  Дем’янчук повідомив присутніх, що мета їх візиту – обговорити питання щодо формування територіальних громад на теренах Іршавщини. Він розповів, що у всіх областях створено Офіс реформ, який покликаний стати центром надання методологічної допомоги, інформування, виконання технічних завдань з підготовки перспективного плану об›єднання територіальних громад. Питання щодо підготовки перспективного плану формування громад Закарпаття розглядалося на сесії обласної ради, проте воно залишилось відкритим. Було вирішено провести спочатку виїзні засідання по районах, щоб вислухати пропозиції та зауваження громад.

Експерт Офісу реформ Олег Лукша у своєму виступі наголосив, що пакет реформ був розроблений ще в 2005-2009  роках, причому в країнах Європи реформи себе цілком виправдали. Олег Васильович акцентував увагу на перевагах об›єднання, адже громада стає учасником міжбюджетних відносин з державою, землі за межами населеного пункту перейдуть у розпорядження громади. Разом з тим, буде змінено дохідну частину бюджету, а громада матиме можливість отримувати кошти з Фонду розвитку регіонів.

Експерт наголосив, що ця реформа є системною, комплекс законів включає в себе близько сотні нормативних актів. Мета реформи – скасувати двовладдя і встановити повноцінні, відповідальні та забезпечені ресурсами територіальні громади на всій території України.

Олег Лукша наголосив також на міфах, які розповсюджені в засобах масової інформації. Зокрема, це стосується поширюваних  в ЗМІ повідомлень про об’єднання областей. Він запевнив, що ця інформація не відповідає дійсності, так як жодних намагань з боку держави укрупнювати області не було й нема.

Виступаючий повідомив, що навіть в найменшому населеному пункті залишиться староста, який буде наділений певними повноваженнями. Без відповідного рішення старости та депутатів менших сіл, ті чи інші питання не будуть навіть розглядатися центром громади.

«Децентралізації влади – це вимога Революції Гідності, адже її учасники вимагали зміни системи влади. Дана реформа достатньо добре й логічно продумана і користь від її проведення отримають, в першу чергу, громади», – підсумував Олег Лукша.

На питання щодо кількості громад експерт відповів, що в Іршавському районі буде стільки громад, скільки іршавчани їх створять. Звучала і пропозиція про об’єднання всіх місцевих рад району в одну –  Іршавську територіальну громаду, якщо цьому б дозволяла Методика формування спроможних територіальних громад.

Щодо часових обмежень, то Олег Васильович дав роз’яснення, що є місяць для подачі перспективного плану, так як неприйняття такого плану затримує інші громади, які готові до об’єднання.

Присутніх також цікавило, на підставі якого Закону будуть проводитися цьогорічні вибори і кого люди вибиратимуть: сільських голів чи голів центрів громад та старостів? Представник Офісу реформ висловив припущення, що, скоріше за все, вибори будуть проводитися за перехідною виборчою системою і не виключено, що голови тепер будуть вибиратися на 2-3 роки. Проте все залежатиме від депутатів Верховної Ради України і закону про вибори, який вони приймуть.

Цікавились іршавчани також тим, до якого повіту, після об’єднань, буде віднесено Іршавський район, на що отримали відповідь, що повіти не матимуть жодних важливих функцій, так як всі основні повноваження будуть в об’єднаних громадах.

Прозвучало і зауваження, що таку реформу варто було винести на референдум. Олег Лукша пояснив, що  адміністративно-територіальний устрій за жодних обставин не може бути питанням референдуму. У всіх розвинених країнах світу подібні питання вивчає і досліджує інтелектуальна еліта, експерти держав, ставлячи в центр ваги людину та її інтереси.

Депутати висловлювали і невдоволення тим, як проходить реформа в Україні. Адже не лише Іршавська громада, а й вся Україна є заручником Мінрегіонбуду, який часто не дослухається до експертів та фахівців. Крім того, за європейським досвідом, громади не питають дозволу та не погоджують свої рішення з центром. Було озвучено і пропозицію, що ефективніше було б підготувати проект базового закон про місцеве самоврядування, опублікувати його в пресі і провести обговорення. А в нас спочатку приймають закон, а потім його обговорюють, що є, на думку учасників зібрання, не правильним.

На завершення зустрічі, Віктор Симканинець подякував гостям за роз’яснення і присутнім за участь в сьогоднішній зустрічі. Він зауважив, що кожна ідея має право на життя, а останнє слово, однозначно, за громадами. Віктор Андрійович нагадав сільським головам, що всі вони отримали від райдержадміністрації методичні рекомендації щодо об’єднання територіальних громад і запропонував активно обговорювати це питання з громадами.

Ваш отзыв

Ваш коментар