Версія для друку Версія для друку

ЧИ НА ЧАСІ ТЕРИТОРІАЛЬНО-АДМІНІСТРАТИВНА РЕФОРМА?

Відбулася велика розширена нарада за участі представників сільських рад, депутатів районної ради, громадських активістів та обласного Офісу реформ з питань територіально-адміністративної реформи, яка починається Україні. Обговорення пройшло активно, адже людей турбує те, що буде з нашим районом, кого і куди планується приєднувати, як господарюватиме об’єднання сільських громад, якщо кожна з них має багато своїх проблем і інтереси кожного населеного пункту для жителів є першочерговими? Вів нараду голова РДА Віктор Симканинець.

Один із присутніх сказав: «Якщо об’єднати двох ковдошів, то від цього кількість багатих не збільшиться». Але реформа має на меті саме покращення рівня життя усіх громадян. Звідки братимуться кошти? Економія при зменшенні управлінського апарату – згідно пропонованого проекту – очевидна. Та реформа передбачає і ріст заробітної плати для державних службовців: чи вистачить зекономлених коштів на щось інше, крім зарплатні тим чиновникам, що залишаться? Звідки візьмуться гроші для ремонту тих таки доріг, якщо тепер дороги практично не ремонтуються. На сьогоднішній день роботи по ремонту у напрямку Іршава-Довге припинилися біля села Приборжавське саме через відсутність ресурсів. Що буде з сільськими громадами, якщо вони не захочуть приєднуватися до більш крупних і більш спроможних сусідів? Що буде із районами? Адже історично сформовані територіальні утворення будуть зруйновані. Що буде із Закарпаттям? Адже антиукраїнські сили запустили в інформаційний простір брехливе повідомлення про те, що нашу область приєднають до Львівської. На ці та інші запитання відповідав, висловлюючи свою точку бачення реформи, експерт Офісу реформ Олег Лукша. До речі, він займається розробкою проекту реформи уже 15 років, тож цілком компетентний і володіє ситуацією добре.

Натомість присутні не завжди погоджувалися з доповідачем і висловлювали свої пропозиції та обґрунтовували свою позицію, яка не повністю вписується у пропоновану Законом методику об’єднання громад. Зокрема, аргументовано своє бачення висловили Ярослав Пальок, сільський голова Лисичева та Михайло Садоха із Доробратова. У багатьох виступах прозвучала стурбованість долею сільських громад, долею освіти, медицини, культури, існування яких після реформи бачиться дуже туманно. Якщо освітні заклади будуть передані в управління об’єднаними громадами, то про введення страхової медицини, яка добре зарекомендувала себе у всьому цивілізованому світі, не йдеться взагалі. А заклади культури можуть зникнути взагалі, як це відбулося в Чехії. Адже наша культура, наш фольклор по великому рахунку не є комерційними і самостійно вижити не зможуть. Тобто, буде підрубано ще один життєдайний корінь нації. Також прозвучало питання про неузгодженість територіально-адміністративної реформи із Законом про вибори до місцевих рад, які мають відбутися вже восени. Кого ми будемо обирати? Сільського голову, чи старосту села?

Тож нарада залишила ще багато питань, на які відповідей не існує. Одно з них звучить так: чи не варто починати з економічної реформи, зі створення нових робочих місць, із заробляння грошей, із створення міцної матеріальної бази та ефективної економіки? Саме це обговорювалося найактивніше не тільки на нараді, але і після неї.

Василь Кузан

Ваш отзыв

Ваш коментар