Версія для друку Версія для друку

… НА СВОЇЙ ЖЕ ЗЕМЛІ ВЗЛЕТІВ ОРЕЛ ВИСОКО…

Одна із найпомітніших постатей Закарпаття Федір Михайлович Потушняк  постає перед нами, як сільський учитель, викладач гімназії, доцент університету. Всі свої помисли, свою діяльність, усе своє життя  присвятив своїм землякам, закарпатському народу, його освіті та культурі. Талановитий письменник в своїх творах змальовував реальні картини життя закарпатського селянства з їх  злиднями, безправ’ям, соціальною нерівністю, протестом проти всього нелюдського, проти темряви, майстерно описував картини звичаїв і побуту.

Та не тільки, як письменника проявився талант нашого визначного земляка. Треба зазначити, що в дорадянський і радянський періоди Ф.Потушняк активно займався етнографією, цікавився фольклористикою, історією літературного процесу на Закарпатті, а також діалектологією. Зокрема, у галузі етнографії увагу дослідника привертали різноманітні народні вірування про предмети, речі, осіб тощо. У результаті науково-дослідницької роботи Федір Михайлович написав більше тридцяти статей про народні вірування закарпатців в сонце, місяць, зірки, вогонь воду, душу, у відьом, у скарби, їжу. Результатом науково-дослідницької роботи Ф. М. Потушняка стали майже сто статей про народні вірування, звичаї і традиції закарпатців.

Ф. Потушняк залишив глибокий слід в літературі, філософії, археології, народознавстві, лінгвістиці тощо. Але попри свою творчу і наукову натуру він був насамперед справжнім сином своєї землі.

Цьогоріч всі  цінителі таланту Ф.М. Потушняка, не тільки в Закарпатті, але й далеко за його межами, відмічають 105-у річницю від дня його народження.

Так, 13 березня 2015 року в актовому залі  Осійської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбулися урочистості з нагоди 105-ої  річниці з дня народження українського письменника, педагога, фольклориста, історика, археолога, краєзнавця, публіциста Федора Михайловича Потушняка.  Розпочала зустріч директор школи Маргіта М.О., яка привітала всіх зі святом.

Заступник директора школи з виховної роботи Чепа Г.В. з притаманною їй доступністю та витонченістю     коротко охарактеризувала роль і місце  Потушняка Ф.М. в історії краю як людини, педагога, митця, науковця…

Учні  5–9 класів розкрили присутнім у художній формі  багатогранність ювіляра як людини, письменника, педагога, науковця, краєзнавця, фольклориста тощо. Біографічні нотатки чергувалися   з виконанням уривків творів Ф.М. Потушняка. Учасників урочистого зібрання вразив стиль виконання художніх творів, які декламувалися під музичний супровід емоційно, чуттєво, натхненно… А «золотий голос» Осійської ЗОШ І-ІІІ ступенів Матіко Андріана  надзвичайно професійно та артистично виконала ряд пісенних  творів. Вдячністю для учнів і педагогів школи були палкі та тривалі оплески.

Кожен з присутніх виступив перед урочистим зібранням, поділившись своїми спогадами, думками, побажаннями  про нашого великого земляка. Наступним кроком програми були відвідини шкільного музею, у якому розміщені експозиції, присвячені Ф.М. Потушняку. Натхненник і організатор створення музею в Осійській ЗОШ І-ІІІ ступенів  – вчитель історії Магурська М.Д. доклала титанічних зусиль, щоб зібрати музейні експонати, забезпечити їх збереження і організацію роботи учнів-екскурсоводів. Частину експонатів, присвячених життю і творчості Ф.М.Потушняка,  надала сім’я Потушняків.

Присутні на святі  ще довго ділилися враженнями, фотографувалися, спілкувалися… Розходитися зовсім не хотілося. Всі збуджені і вражені від  дійства щиро дякували родині Потушняків  та  вчительському і учнівському колективам за пророблену роботу, за  шану до свого земляка, за увіковічнення  пам’яті Ф.М. Потушняка та його братів заслуженого агронома України  В.М. Потушняка і  заслуженого вчителя України П.М. Потушняка. До речі, коштом родини Потушняків  були виготовлені  меморіальні  дошки Ф.М.Потушняка та Феодосія Злоцького, які встановлені в Осійській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

«Кожен чоловік  повинен мати на землі куток, де жило б його серце, пам’ять по нім…» ці слова одного з героїв  роману «Повінь» можуть служити дороговказом для кожного з нас, як любити  і цінувати свій край.

 

Андрій  Андрішко,

депутат районної ради.

Ваш отзыв

Ваш коментар