Версія для друку Версія для друку

ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОГО МАЙНА, ЗАКІНЧЕНІ БУДІВНИЦТВОМ ДО 5 СЕРПНЯ 1992 РОКУ

Законом України “Про внесення змін до статті 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” щодо собливостей державної реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року” та пунктом 49-1 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868, встановлено спрощений порядок оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані в сільській місцевості та закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року.

Зміни, що відбулися в законодавстві, спрямовані не лише на створення зручних умов для реалізації мешканцями сіл своїх конституційних прав, а й безпосередньо пов’язані з особливостями ведення обліку об’єктів нерухомого майна в сільській місцевості. Частина 3, статті 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” встановлює, що для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об’єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, – сільським головою) або відповідною архівною установою.

Погосподарська книга обов’язково включає записи про власника (співвласників) об’єкта нерухомого майна, відповідального квартиронаймача або користувача, рік побудови об’єкта нерухомого майна, матеріал стін та покрівлі, загальну та житлову площу, кількість кімнат та інші технічні характеристики об’єкта, в тому числі наявність каналізації, водопроводу, централізованого опалення тощо. Тобто, відомості погосподарської книги є, як правило, достатніми для формування розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. До таких відомостей зокрема відносяться: тип об’єкта нерухомого майна; призначення об’єкта нерухомого майна (житловий або нежитловий); площа об’єкта нерухомого майна (загальна та (за наявності) житлова); відомості про складові частини об’єкта нерухомого майна; адреса об’єкта нерухомого майна. Слід відзначити, що законодавство не встановлює форму, у якій має видаватись виписка з погосподарської книги. Водночас вказаний документ має бути виданий уповноваженою особою органу місцевого самоврядування або відповідною архівною установою та містити відомості, передбачені Інструкцією з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах.

Таким чином, виписка з погосподарської книги, яка містить вищевказані відомості, замінює надання технічного паспорта. Технічний паспорт вимагається виключно у випадках, коли у виписці з погосподарської книги відсутні необхідні для відкриття розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості про технічні характеритстики об’єкта нерухомого майна.

Одночасно цією ж статтею Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачено, що для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об’єкти нерухомості документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об’єктами, можуть також вважатися рішення відповідної сільської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

  Іван  Калинич,

начальник відділу ДРРП на нерухоме майно.                                                      

Ваш отзыв

Ваш коментар