Версія для друку Версія для друку

БЕЗ ВІЗ ЗА КОРДОН ВЛАСНИКИ БІОМЕТРИЧНИХ ПАСПОРТІВ ЇЗДИТИ НЕ БУДУТЬ

На численні питання читачів «Нового життя» ми попросили відповісти завідувача Іршавського РС ГУ ДМС України в Закарпатській області Василя Марущинця.

– Василю Юрійовичу! Який вигляд матимуть паспорти і чим відрізнятимуться від звичайних?

– Біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон буде майже таким, як зараз. Зовні це буде така ж синя книжечка на 32 сторінки і терміном дії – 10 років. Відмінність полягатиме лише в тому, що у правому форзаці обкладинки документа (книжечки) буде розташований безконтактний електронний носій (чіп), на який записується інформація про власника документа з метою його ідентифікації.

– Які конкретно дані будуть внесені в біометричні паспорти?

– Біометричний паспорт, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України, засвідчують особу або її спеціальний статус» та міжнародних стандартів, міститиме два види даних: основні й додаткові. До основних відносяться докладна інформація про людину, оцифрована фотографія особи, оцифрований підпис, прізвище, ім’я, дата народження. Додаткові відомості — це відбитки пальців. Ці відомості вноситимуться виключно за згодою людини.

− Скільки коштуватиме новий документ?

− Офіційної інформації щодо вартості біометричного закордонного паспорта ми поки що немаємо. Ціну на вартість бланка визначає поліграфкомбінат, який буде випускати біометричні паспорти. Як тільки договір між Державною міграційною службою і поліграфкомбінатом “Україна” буде підписано, стане відома і вартість документа. Проте вже зараз можна сказати, що він буде дорожчий. Адже технологія виготовлення – складніша.

– Василю Юрійовичу! В чому перевага біометричних паспортів перед звичайними?

– Запровадження біометричних паспортів в Україні – це один з кроків до лібералізації візового режиму з країнами Єврозони. Проте їздити без віз власники паспортів нового зразка поки не зможуть. Це тільки перспектива. І надалі потрібно буде оформляти шенгенську візу.

Щодо переваг таких документів, то, по-перше, вони найбільш захищені від підробок. Ніхто, крім власника, ними не скористається. Суттєве підвищення ступеня захищеності нашого суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму є головною ідеєю впровадження біометричних паспортів.

По-друге, після встановлення на кордоні автоматизовних контрольно-пропускних систем для власників біометричних паспортів, час необхідний для проходження контролю буде зведений до мінімуму. До речі, цей досвід “електронних воріт” уже успішно впроваджується в 15 країнах, а біометричні документи видають більше 90 країн із 193 держав-членів ООН.

Без віз їздити до країн Євросоюзу наразі не зможуть.

– Чи обов’язково змінювати старий паспорт на біометричний?

– Ні. Обмін на біометричний паспорт це право, але не обов’язок людини. Робити це чи ні, вирішує сама людина.

– Чи можна вже подавати документи на отримання біометричного паспорта?

– Зараз цього робити не можна. Документи на оформлення приймаються з моменту, визначеного законодавством, як старт “біометричної кампанії ” в Україні , тобто, з початку наступного року.

– Чи можна буде відмовитися від документу саме такого зразка, наприклад, через релігійні переконання?

− Звичайно. Людина має повне право відмовитися від біометричних документів через релігійні переконання. Так само, як і відмовитися від зняття відбитків пальців.

– Василю Юрійовичу! В області вже є необхідне устаткування для початку роботи з видачі біометричних паспортів?

− На сьогодні Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області отримало один комплект обладнання для зчитування біометричних даних людини. З лютого наступного року очікується ще надходження аналогічного обладнання для десяти територіальних підрозділів, аби задовольнити попит на біометричні документи. Це сканер для зняття відбитків пальців, або одного пальця, або долоні. Це питання зараз законодавчо врегульовується. Цифровий сканер підпису, де людина має розписатися. Також людина фотографується, аби отримати відцифрований образ обличчя. Ця інформація і буде вноситися на чіп. Зараз це обладнання налаштовується, аби з початку наступного року закарпатці могли оформити перші біометричні закордонні паспорти.

Розмову вів Василь ШКІРЯ.

Ваш отзыв

Ваш коментар