Версія для друку Версія для друку

«УСПІШНИХ ІСТОРІЙ ПОРЯТУНКУ ВІД ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ – БАГАТО!», – ІННА САБАДОШ

Саме поняття «торгівля людьми» звучить страшно. Але, погодьтеся, поки це не торкнулося когось із близьких чи знайомих, загроза видається ніби віддаленою від тебе особисто. І лише коли почуєш розповідь постраждалого, до глибини душі розумієш, який жах може чекати практично на кожного у сучасному світі. Таких життєвих історій не один десяток пропустила через себе керівник закарпатської громадської жіночої організації «Веста» Інна Сабадош, оскільки роками надає допомогу потерпілим. Вона, як ніхто інший, знає, з чим стикаються закарпатці у контексті торгівлі людьми та як убезпечитися від цього лиха.

Пані Інно, чому Ви обрали напрямком своєї діяльності саме протидію торгівлі людьми та допомогу потерпілим від цього злочину?

Статутною метою організації ЗГЖО «Веста» є надання допомоги особам, які зазнали насильства, зокрема жінкам та дітям, які є найбільш уразливою категорією. На початку діяльності організації, коли почали до нас звертатися за допомогою, дуже вражаючими були наслідки для людей, які зазнали трудової, сексуальної експлуатації і потребували негайної медичної, психологічної, соціальної допомоги. Тому пріоритетним напрямком діяльності організації було обрано напрямок протидії торгівлі людьми, а саме – здійснення превентивних заходів щодо попередження торгівлі людьми, співпраця з державними установами, правоохоронними органами, прикордонними службами, ЗМІ; реалізація соціальних проектів в області з протидії торгівлі людьми та найголовніше – це надання допомоги постраждалим від цього злочину за сприянням Міжнародної організації з міграції.

Яка з історій, з якими Ви стикалися, вразила Вас найбільше?

Неможливо виділити якусь окрему історію. Кожного разу, коли людина звертається за допомогою, вражає, яких вона знущань зазнала і що з нею сталося. За всіма випадками стоять людські долі, страждання, зруйновані сім’ї, втрачене здоров’я і навіть життя.

Чи можете навести приклади успішної реабілітації потерпілого та повного «одужання» від пережитого?

Таких успішних історій є досить багато. Ми можемо навести приклад одного старшого чоловіка, який після всього пережитого не вірив, що йому нададуть допомогу в Україні. Після того, як його дорослі діти звернулися до нашої організації, чоловік отримав комплексну допомогу, пройшов реабілітацію. В подальшому започаткував свою власну справу, успішно працює вдома – на Закарпатті.

Що головне треба мати на увазі закарпатцям, аби не потрапити до полону торговців людьми?

Завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навчання або відпочинку, навіть якщо ви довіряєте тому, хто її пропонує! Перевіряйте законність діяльності посередників та працедавця! З огляду на зростаючі ризики торгівлі людьми в межах України не забувайте подбати про власну безпеку і при працевлаштуванні в Україні! Зверніться на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527. Вона є безкоштовною для абонентів Київстар, МТС, Life.

Цього року на Закарпатті Ваша організація реалізувала інформаційно-освітній проект «Не продавай себе!».  Наскільки він був успішним і які його результати?

Протягом червня-листопада ЗГЖО «Веста» спільно з Ужгородським прес-клубом реалізувала проект за підтримки Фонду Сприяння демократії Посольства США в Україні «Інформаційна кампанія «Не продавай себе» в Закарпатській області». Через заходи проекту – розміщення інформаційних матеріалів, флаєрів, сіті-лайтів, білбордів, виїзди у держустанови, участь у масових заходах міст, виходу телепередач та статей, зокрема у районних газетах, створення соціальних роликів, створення тематичних груп «Не продавай себе! Зроби правильний вибір!» в соціальних мережах  (Фейсбук та ВКонтакті ) – було поінформовано про проблему торгівлі людьми значну кількість жителів Закарпатської області.

За результатами проекту, чи можете сказати, як сприймали закарпатці інформацію про наявність проблеми торгівлі людьми, як реагували, чи змінилося їхнє ставлення до постраждалих?

Під час виконання проекту було надано багато інформації про проблему торгівлі людьми та про можливості отримання допомоги постраждалими, які є на сьогоднішній день в Україні. Дуже важливим було поширення інформації про гарячі лінії з протидії торгівлі людьми. Як зворотній зв’язок – набагато збільшилась кількість дзвінків з Закарпатської області. Це свідчить про те, що люди хочуть подбати про власну безпеку та зробити правильний вибір!

Ганнуся Твердохліб

Ваш отзыв

Ваш коментар