Версія для друку Версія для друку

Така погана звичка

Щорічно в більшості країн світу кожний третій четвер листопада відзначається Міжнародний день відмови від куріння. Він був установлений Американським онкологічним товариством в 1997 році.
Куріння і викликані ним захворювання щорічно стають причиною смерті багатьох громадян нашої країни. Мета Міжнародного дня відмови від паління – сприяти зниження поширення тютюнової залежності, залучення до боротьби всіх верств населення і лікарів всіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління і інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я людини.
Поява Міжнародного дня відмови від паління цілком виправдана, оскільки статистика ВООЗ щодо даної проблеми не може не лякати.
За даними ВООЗ: у світі 90% смертей від раку легень, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням; кожні 10 секунд на планеті помирає 1 запеклий курець (до 2020 року цей показник може підвищитись до 1 людини на 3 секунди).
Слід зазначити, що за доброї поінформованості про шкоду тютюнопаління для здоров’я, небагато людей прагнуть позбутися від нікотинової залежності. Або людина не усвідомлює всієї тяжкості наслідків вживання тютюну для свого здоров’я, або вважає, що хвороба її не торкнеться, або звичка палити настільки сильна, що немає можливості від неї відмовитись.
Встановлено, що більшість людей починають палити в молодому віці, саме курці, які познайомились з сигаретою до 18 років, не можуть самостійно розлучитися з нею до кінця життя. Молоді люди впевнені, що кинути палити легко. Проте далеко не всім з них дається позбутися нікотинової залежності.
Згідно з даними соціологічних досліджень, число курців в Україні 5 років значно зменшилась. Щоб досягти такого результату, Україна наслідувала західний досвід, і внаслідок чого перестала бути одною з лідерів у Європі за поширеністю куріння. Всесвітня організація охорони здоров‘я пропонує 5 основних стратегій у боротьбі з поширенню куріння:
1. Підвищення цін на сигарети. 2. Скорочення тютюнової реклами. 3. Поступове обмеження куріння в громадських місцях. 4. Попереджувальні надписи на пачках сигарет. 5. Допомога людям, які бажають кинути курити. За останні три роки акцизні ставки на сигарети зросли у семеро разів. Також відзначається прогрес скорочення тютюнової реклами.
З травня 2012 року вступив в дію закон України, згідно якого забороняється куріння тютюнових виробів в громадських місцях ( в закладах охорони здоров‘я, навчальних та освітньо-виховних закладах, на дитячих та спортивних майданчиках, стадіонах, у підземних переходах, у громадському транспорті, у закладах громадського харчування).
Крім того, Верховна Рада України ухвалила закон, яким на пачках цигарок відповідний текст доповнять ‘‘картинками’’. Із жовтня 2012 року на всіх пачках цигарок споживач побачить страшні малюнки, які зроблять тютюнову коробку, м’яко кажучи, непривабливою. Ці картинки зображатимуть те, що може статися з людьми, які вчасно не кинуть палити.
Однак вірити тільки в те, що ‘картинка’ відверне споживача тютюнових виробів, мабуть, наївно. Хоча і такі підходи мають дати позитивний результат.
Якщо держава зацікавлена в здоров‘ї нації, вона повинна ширше підходити до цієї проблеми. Масово пропагувати здоровий спосіб життя. Більше коштів укладати у соціальні телереклами, шукати шляхи відлучення звичок, насамперед молоді. Зокрема, запропонувати їм здорову альтернативу – цікаву роботу, умови для спортивного дозвілля. І без спортивних майданчиків, доступних стадіонів в селі і місті тут не обійтися.
Тютюн, який століття йде поруч з людиною, так просто не зникне з нього. Здоров’я нації варте того, щоб за нього поборотися всією громадою, всією державою.
Михайло Бунча,
райнарколог

Ваш отзыв

Ваш коментар