Версія для друку Версія для друку

НПП «ЗАЧАРОВАНИЙ КРАЙ» ПРАЦЮЄ НАД ЗБЕРЕЖЕННЯМ ПРАЛІСІВ КАРПАТ

Нещодавно, 30-31 жовтня 2014 року, в м. Яремче Івано-Франківської області на базі Карпатського національного природного парку відбулася науково – практична конференція «Карпатські праліси в зоні розширення національних природних парків, сучасний стан та перспективи збереження».
У її роботі брали участь заступники директорів з науки та науковці дев’яти національних природних парків Українських Карпат: «Карпатського», «Гуцульщина», «Верховинський», «Черемоський», «Вижницький», «Соколівські Бескиди», «Зачарований край», «Ужанського», «Синевир», а також представники Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА та директор департаменту екології та туризму Івано-Франківської ОДА В.Клід. Захід проводився у рамках реалізації природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів», який розпочався у березні цього року і розрахований на 1 рік.
Проект впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).
Основна мета проекту – збереження Карпатських пралісів і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Територія впровадження – національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: Карпатський, Верховинський, Черемоський, Вижницький, Сколівські Бескиди, Гуцульщина, Синевир, Ужанський, Зачарований край.
У конференції взяли участь Міхаель Бромбахер, координатор проекту (Франкфуртське зоологічне товариство, Німеччина), співробітники ТОП (Олег Дудкін – директор Українського товариства охорони птахів та Ольга Яремченко – національний координатор проекту), Олександр Киселюк – регіональний координатор проекту «Збереження Карпатських пралісів», заступник директора з наукової роботи Карпатського національного природного парку та фахівці з дослідження пралісів. Під час зустрічі учасники наради обговорили результати виконання проекту за поточний рік.
Метою заходу було представлення результатів інвентаризації старовікових лісів і пралісів в зоні проектованого розширення територій національних природних парків Карпатського регіону, що проводились в червні – липні цього року в рамках виконання проекту «Збереження Карпатських пралісів», а також обговорення проблем збереження особливо цінних лісів Українських Карпат шляхом збільшення площі природно – рзаповідного фонду. У своєму вітальному слові директор товариства охорони птахів, кандидат біологічних наук Олег Дудкін наголосив на тому, що проект став можливим завдяки природоохоронним ініціативам, розпочатим в Українських Карпатах у 2013 році Українським товариством охорони птахів у партнерстві і за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та за активної участі національних природних парків Карпатського регіону і Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України.
Національний координатор проекту, керівник природоохоронного відділу товариства охорони птахів, кандидат біологічних наук Ольга Яремченко зазначила, що проект, який був спрямований на виконання 4 – х основних завдань (1-обстеження, картування та опис пралісів і старовікових лісів на планованих територіях розширення національних природних парків; 2-на основі зібраного матеріалу підготовка клопотання та фінальних версій наукових обґрунтувань щодо доцільності розширення територій НПП у межах зростання пралісів і старовікових лісів; 3-розробка планів управління територіями НПП в аспекті збереження пралісів і старовікових лісів; 4-інформування місцевого населення про значення пралісів та необхідність їх збереження, а також перспективи розширення природно – заповідного фонду Карпатського регіону) на першому етапі успішно виконаний.
Експерти проекту: доктор с.-г. наук Ю.С. Шпарик (Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника) та М.В. Чернявський (Національний лісотехнічний університет України) детально проаналізували результати обстежень територій, які були запропоновані для розширення національних парків та зазначили цінність пралісів і старовікових лісів, які є на них.
У доповіді «Сучасний стан збереження старовікових лісів і пралісів на приграничних територіях НПП «Зачарований край» та перспективи включення їх до складу парку» заступник директора з наукової роботи НПП «Зачарований край» Мочан В.І. акцентував увагу на необхідності зваженого підходу до розширення територій парків і особливостей їх зонування.
Як підсумок дводенної роботи, представником Франкфуртського зоологічного товариства Міхаелем Бромбахером (Німеччина), керівництвом Українського товариства охорони птахів спільно з представниками національних природних парків проведено засідання круглого столу: «План дій на 2015 рік», в якому взяв участь і заступник директора НПП «Зачарований край».
За результатами роботи науково – практичної конференції учасниками було прийнято відповідну «Резолюцію», з якою можна ознайомитися на сайті http://carpathians.birdlife.org.ua/index.php?lang=uk.
Варто відзначити, що проведення науково – практичної конференції було фахово підготовлено та якісно проведено у регіональному центрі товариства птахів (с.Микуличин), яка показала, що є кому берегти та захищати праліси Українських Карпат.
Колектив національного природного парку «Зачарований край» висловлює найщиріші слова вдячності організаторам та координаторам проекту за надану можливість виконання важливих та необхідних завдань, покладених на установу, та сподівається на співпрацю в майбутньому.
Василь Мочан,
заступник директора парку з наукової роботи

Ваш отзыв

Ваш коментар