Версія для друку Версія для друку

Нова книга про Івана Фірцака-Кротона

У вівторок, 4 листопада, в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація документальної книжки Олександра Гавроша «У пошуках Івана Сили». Дана праця є результатом десятирічного журналістського розслідування автора і логічним продовженням попередніх напрацювань, що вилилося у написанні пригодницької повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили». Головна мета дослідження – підтвердити чи спростувати чисельні легенди про знаменитого земляка і документально підтвердити біографічні віхи із життя того, кого називають найсильнішою людиною ХХ століття.
На презентації був присутній зять Івана Фірцака і чоловік дочки Зіри – Степан Матей, який поділився своїми спогадами, показав чисельні фотографії із сімейного альбому та продемонстрував присутнім декілька «сувенірних» виробів із цвяхів, що їх свого часу накрутив під час показових виступів знаменитий Кротон. Випуск чергової книги про тестя зустрів із задоволенням і зазначив, що родині вона сподобалася.
Сам автор книги Олександр Гаврош розповів про попереднє видання, яке лягло в основу дитячого фільму «Іван Сила», поділився тою інформацією, яку вдалося відшукати в архівах, та власне про документальну книгу, якій і було присвячене дане зібрання. «Я думаю, що ця книга є поштовхом до нових документальних свідчень про Фірцака-Кротона», – підсумував Олександр Гаврош.
Автор цих рядків також відмітив, що для Іршавщини постать Фірцака-Кротона є живим символом, і в районному музеї створена окрема експозиція, присвячена легендарному землякові. Відвідувачі завжди звертають на неї увагу, що черговий раз засвідчує живий інтерес до силача та спонукає до подальших пошуків.
Депутат Іршавської райради Петро Станко зазначив, що у роки юності Кротон для нього був еталоном не гірше, ніж кіногерой Сталлоне, а через подібні постаті теж можна говорити про привабливість Закарпаття. І на підтвердження своїх слів анонсував прем’єру показу фільму «Іван Сила», що відбудеться у неділю, о 14.00 та 17.00. у будинку культури села Білки та місті Іршаві (понеділок, 14.00 у кінотеатрі районного Будинку дитячої творчості). Окрім самого показу, глядачі зустрінуться із автором книг про Кротона Олександром Гаврошем та нащадками силача. Під час прем’єри можна буде придбати книги про славного земляка. Дійство відбудеться за спонсорської допомоги братів Станко, які і стали ініціаторами показу фільму на Іршавщині.
Цікавою стала розповідь Ліни Дегтярьової – внучки Антона Копинця – автора першої книги про Кротона, що побачила світ ще у 1972 році. Від неї присутні довідалися про збережений у родині дідів рукопис, який відрізнявся від того варіанта, що дозволила випустити радянська цензура. Розуміючи його цінність та важливість, жінка самостійно опрацювала рукопис і зуміла перевидати книгу. До речі, презентація нового видання відбудеться 13 листопада у обласній бібліотеці.
Під час презентації до обговорення постаті славного закарпатця долучився і його земляк, професор УжНУ Людвік Шимон. Професор бачив чимало номерів Івана Фірцака, зокрема трюки зі склом, витягання зубами цвяхів.

Андрій Світлинець,
директор районного музею будинку дитячої творчості .

Ваш отзыв

Ваш коментар