- Нове життя - https://nz-ir.com -

ПОТРАПИТИ У РАБСТВО МОЖНА І В СУЧАСНОМУ СВІТІ. НЕ ПРОДАВАЙ СЕБЕ!

Одного дня на автобусній зупинці молодий закарпатець побачив оголошення про роботу в Росії. Безгрошів’я у родині, де ще, крім хлопця, було кілька братів та сестер, змушувало щодня думати, як вижити.  Оголошення зацікавило. Хлопець зателефонував.

 Вже за день «роботодавці» виготовили хлопчині нові документи, адже той не мав навіть паспорта. Проте з документами довелося розпрощатися майже відразу: їх забрали, коли «робітники» вирушали до Росії. По приїзді виявилося, що робота зовсім відрізняється від тієї, яку пропонували. Нічна зміна, яка зазвичай повинна додатково оплачуватися, передбачала важку роботу на значній висоті. Замовники хотіли добряче зекономити: жодних людських умов для проживання, обмеження у харчуванні, нагляд за робітниками та погрози.  Про зарплату мова взагалі не йшла. Після такої «праці» хлопець втрачав і сили, і здоров’я, і будь-яку віру, що ця каторга коли-небудь закінчиться.

  Невідомо, доки б експлуатували довірливих робітників із Закарпаття разом з іншими шукачами кращої долі, якби одного дня на будівництво не приїхала перевірка з Федеральної Міграційної Служби. Власника оштрафували разом із робітниками. Наступного дня він видав усім паспорти і хто  в чому був, без речей, відправив в Україну.

 Після повернення додому організатора виїзду розшукували, але він вчасно виїхав до Росії. За ст. 149 ч.2 КК України порушено кримінальну справу. Цю, на жаль, реальну і типову у нас час історію розповіли в ЗГЖО «Веста», куди молодий закарпатець звернувся за допомогою.

 Саме від трудової експлуатації серед інших видів торгівлі людьми найчастіше потерпають сьогодні українці. 77% із загальної кількості постраждалих побували у трудовому рабстві – повідомляє Міжнародна організація з міграції (МОМ). Найбільше таких українців згідно з офіційними даними побували «на роботі» в Росії. Більший відсоток постраждалих від трудової експлуатації складають чоловіки. Від сексуальної експлуатації натомість майже у 100! разів частіше (згідно з даними за 2007- березень 2014 рр.) потерпають жінки, а від залучення до жебракування – діти.

 Потрапити на гачок торгівця навіть у нинішній час нескладно. Українці звикли довіряти, не перевіряючи інформацію. «Громадяни України виїжджають за кордон або шукають роботу в інших регіонах України з метою заробити кошти через, або за сприяння: агенцій з працевлаштування, туристичних, шлюбних, модельних агенцій, знайомство через Інтернет, навчальні програми, – кажуть фахівці ЗГЖО «Веста». – Також можуть потрапити у неприємні ситуації, як це не дивно звучить, за порадою або рекомендацією своїх знайомих, друзів, родичів. Або ж за власним бажанням з метою самореалізації».

   Все-таки, наважуючись на кардинальні зміни у житті, варто хоча б перевірити інформацію. Зокрема,  в Україні діє Національна довідкова лінія з протидії торгівлі людьми та нелегальній міграції «527» (безкоштовні дзвінки за тел. 0 800 505 501, з мобільних – 527). Марина Пасічник, координатор, розповідає, що за час роботи лінії від квітня 2006 року було надано більше 140 тисяч консультацій. За останній рік  – 16 750 консультацій. Третина всіх питань стосувалися безпосередньо проблеми торгівлі людьми. Зателефонувавши за номером «527», можна отримати інформацію щодо: законних шляхів міграції, включаючи трудову міграцію; наявності міждержавних угод щодо взаємного працевлаштування; візових процедур та умов отримання віз; ризиків нелегальної міграції; проблеми торгівлі людьми та шляхів убезпечення перед виїздом за кордон; адрес та телефонів, інтернет-сторінок консульських установ, НУО, що допомагають мігрантам в Україні та за кордоном, асоціацій української діаспори за кордоном, сайтів – ресурсів пошуку роботи закордоном; прав робітників закордоном; програм обміну для студентів; державних програм міграції тощо.

  На Закарпатті якісну консультацію можна також отримати у ЗГЖО «Веста» за тел. (03122) 3-20-91.

Торгівля людьми – це не міф, це – реальність. Потрапити в пастку торгівців людьми можна за кордоном і в межах своєї країни. Достовірна інформація зменшить ризик потрапити у небезпеку за кордоном, забезпечить захист прав та інтересів кожного.

Підготовано у рамках проекту «Не продавай себе!», за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.