Версія для друку Версія для друку

ІВАШКОВИЦЯ ЛЮДЕЙ ВІТАЛАНА ІВАНА, ТА Й НА КУПАЛА

Сонячного літнього дня, 7 липня, на теренах мальовничого гірського села Івашковиця проходила благодійна акція «Україна єдина», спрямована на збір коштів для Збройних сил України… Але це була не просто акція, а й святковий концерт, приурочений давньоукраїнському святу вогню та кохання – Івана Купала. Воно має язичницьке коріння, як і багато християнських свят, та зараз набуло для віруючих особливого значення, адже носить звання Різдва Іоанна Предтечі-Хрестителя.

До речі, такий концерт, ба навіть фестиваль, проводиться не вперше, а вже вдруге і помаленьку стає традиційним, а все це завдяки сільському голові – Івану Михайловичу Бідзілі. Саме він зініціював, проспонсорував й організував це дійство та пов’язав свято з благочинністю. На сцені стояли скриньки, у які жителі села активно вкидували грошову допомогу для українських воїнів-визволителів.

Спочатку ведучі закликали присутніх вшанувати всіх полеглих на полі битви хвилиною мовчання. А вже сам концерт розпочали із символічної, патріотичної пісні «Тримає небо Небесна сотня» лауреати міжнародних конкурсів, учасники театру «Шарж» – Роберт Голованенко та Сергій Соболь. Після їх виступу запросили до слова організаторів: І.М. Бідзілю, В.І. Устича, В.В. Данканича, І.М Синетаря та о. Степана (с. Івашковиця).

Спочатку в церкві відбувся молебень за солдатів. Разом з ним всі присутні виконали «На многая і благая літа». Далі на сцену запросили працівників культури Загатянської сільської ради, які розважали публіку ансамблевим співом.  Потім до мікрофона стала талановита вокалістка із Загаття – Євгенія Мартин, яка подарувала присутнім кілька пісень. На запрошення ведучих юнаки та дівчата плели вінки, наряджали «Марену» (обрядове дерево) та Купайла (опудало). Лунала автентична яскрава музика із села Ільниця, поки молоді плели вінки біля ставків. Далі на сцену запросили естрадних виконавців із студії «Ліра» і ті запалювали глядачів своїми українськими піснями. Наприклад, фольклорний ансамбль «Сколомийка» із Приборжавського, що потішив присутніх верховинськими коломийками та танцями. Раптово почався дощ, і хтось із гостей влучно помітив, що Іван Купала вирішив всіх покупати, адже в цей день всі мусять це зробити.

На завершення концертної програми на сцену запросили іршавчан у складі циркової студії, кількох вокалістів і шоу-балету Black Angels, без яких не обходиться жодне районне дійство. Маленькі циркачі і жонглювали, і виконували складні гімнастичні  вправи, і крутили чотири обручі відразу – загалом розважали публіку, як могли.

Далі слово знову взяли ведучі та й запропонували гостям веселі конкурси: вікторину для Іванів та Іванок (до речі, у цьому конкурсі впевнену перемогу здобув Іван Михайлович Бідзіля), конкурс «Довга коса» (миловидна переможниця – володарка коси, довжиною 60 сантиметрів) та, напевно, «найзапекліші» змагання – перетягування канату (змагалися загатянці та івашківчани, останні відрізнялися силою, тож тричі перемагали перших). Ще одним веселим конкурсом став «Лазіння на стовпа». Переможці отримали цінні призи та грошові премії. Після конкурсів ведучі покликали дівчат та юнаків, які вже встигли сплести вінки, ближче до сцени. Співаючи, пішли до Водяника просити дозволу купатися, пускати віночки та вести таночки. Водяник, звісно, дозволив, і дівчата почали виглядати, чи вийдуть цього річ заміж, а чи подівують. Хлопці ж спалили опудало Купайла і втопили в ставку, щоб уродив урожай великий та щедрий. За традицією розклали вогнище, біля котрого водили хороводи, стрибали через нього, щоб очиститися.

Впродовж усієї програми охочі купалися в ставку, плели вінки, куштували смачний боґрач, танцювали, веселилися, але й не забували про скриньки, у які вкидали свої кошти. Хочемо побажати цьому фестивалю росту, розвитку та, безперечно, успішного майбутнього.

Злата СВИДА.

Ваш отзыв

Ваш коментар