- Нове життя - https://nz-ir.com -

ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ МОЖЕ СТАТИ КОЖЕН

Щороку десятки закарпатців, на жаль, стають жертвами торгівлі людьми  (трудового рабства, сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, використання у злочинній діяльності, торгівлі людьми з метою вилучення органів). І потрапити у неприємності може кожен з нас. Не обов’язково виїжджати навіть за кордони України…

«З початку 2014 року відділом боротьби з торгівлею людьми та злочинами проти моральності вже  2 справи направлено до суду. Крім того, ще дві справи по торгівлі людьми знаходяться у провадженні», – каже начальник відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами проти моральності УМВС України в Закарпатській області Юрій Бігар.

«Щодо справи по 6 постраждалих від торгівлі людьми у Рахові наразі ведеться слідство. Тому ніяких деталей розголошувати не можемо, оскільки розповсюдження інформації може зашкодити слідству. Будь-яке розголошення по цій справі може завадити нормальному ходу слідства», – додав Юрій Бігар.

За оцінками Представництва МОМ в Україні, понад 120 тисяч українців постраждали від різних форм торгівлі людьми за кордоном з 1991 по 2011 рр. За даними дослідження Державного комітету статистики України, 1,2 млн. осіб у віці 15-70 років впродовж останніх двох з половиною років (2010 – 2012 рр.) працювали чи шукали роботу за кордоном, а, значить, наражалися на ризик бути поневоленими. Новими тенденціями цього загрозливого явища є збільшення масштабів торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, зростання кількості постраждалих чоловіків, розширення видів торгівлі людьми за рахунок примусового жебрацтва та інших форм, зростання випадків експлуатації українців та іноземців на території самої України.

Допомогу постраждалим від торгівлі людьми на Закарпатті надає жіноча громадська організація «Веста». За словами Інни Сабадош, голови ЗГЖО «Веста», торгівля людьми прирівнюється до важких злочинів. Найгірше, що торгівля людьми є незаконною угодою проти людини, її гідності, здоров’я і життя. Оскільки Закарпаття є прикордонною, транзитною областю, люди завжди виїжджали у різні країни, інші області у пошуках роботи. «Були випадки, коли молоді люди 16-17 років виїжджали підзаробити на подальше навчання, і потрапляли у трудову експлуатацію. Зазначу, що «торгівля людьми» прирівнюється до дуже важких злочинів, які скоєні проти людини – каже Інна Сабадош.  До прийняття Закону України «Про протидію торгівлі людьми» допомога постраждалим від торгівлі людьми надавалася переважно громадськими та міжнародними організаціями. На сьогоднішній день постраждала від торгівлі людьми особа може, згідно з відповідним законом України, отримати від держави допомогу, а саме статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, який передбачає комплексну допомогу:  фінансову, психологічну, медичну, юридичну допомогу,  тимчасове розміщення — все залежить від потреб конкретної особи. В Україні за 2013 рік офіційний статус постраждалих від сучасного рабства було надано 53 особам, що уможливило отримання ними допомоги від українських державних органів. Із них тільки 6 осіб на Закарпатті  отримали такий статус, є порушені кримінальні справи».

Департамент соціального захисту населення Закарпатської ОДА координує роботу з протидії торгівлі людьми з усіма структурами в області, задіяними у цій сфері. «Є відповідний Закон України « Про протидію торгівлі людьми», який визначає організаційно-правові засади роботи над цією проблемою, – каже Віктор Мацола, директор департаменту соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації. – Відповідно до цього Закону вже прийнято Державну цільову програму з протидії торгівлі людьми на період до 2015 року. Згідно з цією програмою, Кабінет міністрів прийняв Постанови,  які стосуються затвердження положення про створення та функціонування  Єдиного державного реєстру злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми. Є Постанови Кабміну, які регулюють питання порядку встановлення статусу особи, порядок виплати одноразової матеріальної допомоги людям, які визнані особами, постраждалими від торгівлі людьми тощо. Також при ОДА ми створили обласну координаційну раду з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству у сім’ї та протидії торгівлі людьми». Згідно зі статистикою, у минулому році в області статус особи, постраждалої від торгівлі людьми, отримали 6 людей. Після цього усі вони  отримали одноразову матеріальну допомогу. У 2014 році  у Закарпатській області поки що жодній людині не надали статус особи, постраждалої від торгівлі людьми.

Матеріал опубліковано у рамках проекту «Інформаційна кампанія «Не продавай себе!» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.