Версія для друку Версія для друку

“ІРШАВА” ВІДВІДАЛА СНІНУ

З Пряшівщиною нас єднає спільна історія, давні культурно-мистецькі зв’язки, що тривають уже не перше століття. Свідченням цього є й нещодавній візит у Словаччину відомого народного фольклорного ансамблю “Іршава” Іршавського районного будинку культури (керівник – заслужений працівник культури України Надія Мельник-Гудь, балетмейстер-постановник – заслужений працівник культури України Михайло Шютів) та учасників народного хору лікарів Іршавщини, які взяли участь у святкуванні днів kastiel’à – Podvihorlatsky folklorny festival. Дійство відбувалося у місті Сніна, у чудовому дворянському маєтку кінця XVIII століття, який побудовано за часів графині Терези ван Дернатової, внучки останнього нащадка роду Другетів.

У програму культурно-мистецької акції ввійшли виступи фольклорних колективів як дитячих, так і дорослих з міст Словаччини, а також виставка-ярмарка робіт майстрів народної творчості. У залах маєтку було презентовано креативні тематичні виставки. Свою творчість продемонстрували учасники дитячих шкіл мистецтва та відомі митці.

Кожний колектив, що брав участь у концерті, демонстрував свою майстерність протягом 30 хвилин. Це цілком достатньо, щоб запалити публіку і викликати симпатію у глядачів. Особливо піднесений і святковий настрій присутнім створювала ведуча, неперевершена фіглярка Наталія Менчук. Миттєво уловивши настрій глядачів, вона підтримувала мажорний лад протягом усього виступу. Гумористичні замальовки перепліталися із патріотичними настроями, за що висловлюємо їй сердечну подяку. Жителі Сніни декілька разів почули слова «Україна», «Закарпаття», «Іршава», «дружба», і навіть на піднесене «Слава Україні!» дружно відповіли: «Героям слава!».

Ансамбль злагоджено виконав в’язанку коломийок Закарпаття, танець “Бубнарський” (“Ардярський”), що зірвало бурхливі оплески. Зі сцени звучала закарпатська народна пісня “Ой Маріко, добра будь”. Спільно з хором лікарів Іршавщини ансамбль виконав закарпатські народні пісні “Як ми прийшла карта руковати”, “Міла моя, примілена”. Гарно виступили і солісти Юрій Танько та Василина Онисько.

Крім виступів у режимі Non-stop, іршавчани практикують і такий вид роботи з глядачем, як «похід у люди» – своєрідний майстер-клас із хореографії. І як виявилося, дуже успішно. Бажаючі мали нагоду розучити найпопулярніші рухи танців “Сколомийка” та “Увиванець”, а закарпатці – ближче познайомитися з публікою. А допомагав новоспеченим танцюристам артистичний і говіркий Юрій Буряс.

Ансамбль “Іршава” уже давно став своєрідною візитівкою Іршавщини, і не тільки. Останнім часом він поповнився талановитою молоддю, професійними музикантами, хореографами. Основу репертуару складають пісенні й обрядові традиції Іршавщини, Закарпаття. У концертних програмах органічно переплітаються народний гумор, танок, фольклорно-етнографічні картинки, мелодії багатонаціонального краю.

До слова, минулого року у смт. Воловець, де народний фольклорний ансамбль “Іршава” брав участь у фестивалі коломийки “Дзвінкі перлини Верховини”, Надія Іванівна Мельник-Гудь познайомилася із керівником хору “Русинія”,  схвально відгукнувся про виступ колективу. Але творчі зв’язки тоді зав’язалися, так не зміцнилися, бо контакти були втрачені. Тому приємною несподіванкою була зустріч колективів у місті Сніна.

На прохання хористів “Русинії”, які прийшли провести колектив, уже перед від’їздом біля автобуса “Іршава” виконала кілька закарпатських та українських народних пісень. Шквал оплесків та усмішок викликало виконання пісні “Дай, ми, мила, дай, ми”. Це було своєрідне змагання у переспіві куплетів, які по черзі виконували жіноча та чоловіча групи ансамблю, де домінував не просто гумор, а гумор із перцем. Серед жінок найоригінальніші і вишукані куплети заспівувала Наталія Менчук. Не пасли задніх і чоловіки. Миттєво складати пісенні рядки виділялися кмітливістю і спритністю Юрій Буряс та Сергій Шпортень. Останній ще й з азартом вистукував на бубні. А виконувалося це все під акомпанемент баяна, яким вправно володіла Надія Мельник-Гудь. Учасники «Русинії» довго не виявляли своє захоплення від почутої імпровізації, і користуючись нагодою все акуратно записали на відео. Саме такі зустрічі у неформальній обстановці дають можливість розкритися талантам, відчути красу і неповторність народних пісень, оригінальність мови, багатство музичного матеріалу.

Поїздка колективу на свято відбулася за сприяння Івана Тужеляка – завідувача відділу міжнародних зв’язків у галузі культурно-освітньої діяльності та народної творчості Обласного організаційно-методичного центру культури (в.о. директора Ганна Дрогальчук) за підтримки начальника відділу культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Ганни Матіко, яка і супроводжувала колектив до Сніни.

 

Володимир Мишанич.

Ваш отзыв

Ваш коментар