- Нове життя - https://nz-ir.com -

ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ

Одним з найбільш обговорюваних громадськістю інфекційних захворювань є вірусні гепатити (ВГ). Потрібно зазначити, що населення вкрай мало поінформоване щодо особливостей перебігу, прогнозу при різних варіантах захворювання.

Вірусні гепатити – це велика група інфекційних захворювань людей з переважним ураженням печінки, в основі якого є пошкодження вірусами печінкових клітин. Захворювання мають подібні ознаки, але відрізняються за збудником, шляхами зараження та наслідками.

Нині до збудників, які вражають печінку, відносять віруси гепатиту А, С, Д, Е. Здатність зумовлювати розвиток хронічного гепатиту мають лише віруси В, С, Д, причому вірус гепатиту Д не може спричинити шкоди без одночасного поєднання з вірусом В.

Триває вивчення ще декількох вірусів, тому не виключено, що кількість цих збудників буде збільшена.

Останнім часом клініцисти часто стикаються з наявністю у хворих одночасно двох, а то і трьох збудників гепатиту. Вірусний гепатит залишається значною проблемою системи охорони здоров’я в усьому світі. Згідно з даними ВООЗ, у світі ВГ інфіковано або перенесли їх в минулому майже 2 млрд. осіб. Щорічно у світі на ВГ хворіють майже 50 мільйонів людей, і 2 млн. вмирає від цієї недуги. 170 млн. є носіями цих вірусів, що складає 3 відсотки усього населення планети.

В Україні відзначається стійке зростання захворювання на ВГ, особливо В та С та їх одночасного поєднання. Така ситуація безпосередньо пов›язана із поширенням ін›єкційної наркоманії.

Основний механізм зараження при гепатитах А і Е через воду, харчові продукти і контактно побутовим шляхом. Не виключено також через кров та статевим шляхом. Вірусний гепатит В, С, Д поширюється двома шляхами: природним, тобто статевим та зараженням дітей під час пологів, коли породілля хворіє на гепатит або є вірусоносієм, та штучним шляхом. До нього належить зараження під час медичних маніпуляцій (операції, ін›єкції, стоматологічні втручання, гінекологічні обстеження та інше), що тепер буває рідко у зв›язку з використанням одноразових інструментів; а також при проведенні манікюру, педикюру, голінні, татуюванні, що пов›язано з неякісною стерилізацією інструментів. Потрібно також враховувати, що гостра фаза гепатиту В і С характеризується прихованим перебігом, при цьому людина тривалий час не знає про інфікування до виникнення значних ускладнень з боку печінки, випадкового виявлення підвищення активності печінкових ферментів, збільшення печінки за результатами ультразвукового обстеження. В таких випадках необхідно скерувати хворого до інфекціоніста або гастроентеролога для уточнення форми захворювання, визначення активності процесу та вирішення питання щодо тактики лікування і обстеження, Якщо мова йде про вірусний гепатит А, то для одужання достатньо симптоматичного лікування та дієти при хронічних ВГ. При гепатиті С необхідно призначати противірусну терапію на тривалий час, що потребує значних матеріальних затрат. Лікувати хворих гострими вірусними гепатитами повинні лікарі інфекціоністи. Що стосується хронічних ВГ та їх ускладнень, то їх лікують лікарі інфекціоністи, гастроентерологи, хірурги.

Правильно призначити обстеження та лікування може лише лікар-спеціаліст.

Василь ТЕРПАЙ,

лікар-педіатр-інфекціоніст.