Версія для друку Версія для друку

«ПАЛІННЯ ТА ЗДОРОВ’Я МАЙБУТНІХ ДІТЕЙ»

Паління тютюну є ще більш поширеною і не менш шкідливою наркоманією, ніж алкоголізм, як для самої людини, що палить, так і для оточуючих. Відомо, що в тютюновий дим входить близько тисячі різних речовин, і практично немає таких тканин і систем в організмі людини, на які б даний коктейль не викликав пагубної дії.

Кожного року у світі мільйони людей отримують різні захворювання через паління, та незважаючи на це, одночасно інші мільйони людей на Землі починають палити. Вони особливо не задумовуються над тим, як підкоряються поганим звичкам, і як ці звички впливають на стан їхнього здоров’я.

Звичка до паління розвивається поступово, починаючи у молодому віці зі спроб палити при нагодах, з часом перетворюючись на стійку звичку. Приблизно вже з 10-річного віку спостерігаються випадки куріння від нечастого ( менш як один раз на тиждень) до регулярного (щоденно). У дітей, які живуть у родинах, де хтось курить, ймовірність стати курцем вдвічі більша, ніж у тих, в родинах яких тютюн не вживають.

Мотивами, що спонукають юнаків та дівчат палити, є імітація манер якоїсь компанії, в яку юнак чи дівчина хоче бути прийнятим, стати «своїм», це і бажання бути схожим на людину, яка подобається, це і причина бути дорослим. Для багатьох підлітків тютюнопаління є засобом самоствердження, необхідним, щоб переконати оточення в своїй незвичності та сучасності.

У кожної людини, досвід першого знайомства з тютюном свій, тобто відчуття можуть бути дуже різними. При першій спробі закурити можливі кашель, спазми в горлі, головний біль, нудота, блювання і, навіть, втрата свідомості. Ступінь прояву цих ознак залежить від особливостей конкретного організму. Але якщо з перших спроб неприємні прояви навіть відсутні – це не означає, що організм взагалі не чутливий до шкідливої дії тютюну.

Якщо не зробити вірних висновків з початкового досвіду, «знайомство» з тютюном переходить у звичку.

Надмірне паління може викликати гостре або хронічне отруєння тютюном. Характерні ознаки: головокружіння, м’язова слабкість, розширення зіниць, слюнотеча, блідність шкірних покровів, зниження артеріального тиску, серцебиття, безсоння, зниження апетиту та інше.

У випадку відсутності тютюну (цигарок) у курця розвивається абстинентний синдром, який проявляється психічним і фізичним дискомфортом (потяг до паління, роздратованість, неможливість зосередити увагу, розлад сну, шум у вухах, біль у ділянці серця та інші.

Вживання тютюну негативно позначається на стані здоров’я людини.

При тривалому палінні виникають різноманітні ускладнення з боку внутрішніх органів. Перш за все при палінні йде ураження органів дихання (бронхіт, бронхіальна астма). 30-40% всіх смертних випадків від ІХС пов’язані з палінням сигарет. Паління значною мірою впливає на смертність, спричинену такими захворюваннями як інсульт і інфаркт міокарду. Ризик усіх смертних випадків, зумовлених серцево-судинних захворювань, у курців, порівняно з некурцями, вдвічі вищий.

Встановлено прямий зв’язок між палінням і виникненням раку легень, гортані, бронхів, трахеї, слизової оболонки ротової порожнини.

Незважаючи на ті негативні наслідки для організму, які виникають в результаті паління, за останні десятиріччя кількість людей, що палять, значно зростає. Не зменшується кількість курців внаслідок обмеження або заборони паління в громадських місцях.

Особливо шкідливо впливає паління на здоров’я жінок. Те, що куріння під час вагітності шкідливе для майбутньої дитини і що потрібно кидати курити, знають практично всі, але деякі жінки продовжують курити і під час вагітності. Але чи мало тих, хто кинув курити під час вагітності, повертаються до куріння після народження дитини. Паління під час вагітності може призвести до затримки внутрішньоутробного розвитку дитини, до народження дітей з недостатньою масою тіла. Куріння може стати причиною спонтанних абортів та передчасних пологів. Куріння матері також підвищує ймовірність передчасного відшарування плаценти, яке супроводжується кровотечею і загрожує життю плоду, а інколи і життю матері.

Крім того, у жінок, які палили під час вагітності, діти часто народжуються з вродженими вадами та дефектами розвитку, вони відстають у фізичному та психічному розвитку. Не менш негативний вплив на організм вагітної жінки має пасивне куріння, коли вагітна жінка змушена вдихати тютюновий дим, знаходячись поблизу курців.

Куріння негативно впливає і на чоловіче здоров’я, що призводить до погіршення сексуальних здібностей чоловіка, зниження статевого потягу та розвитку імпотенції.

Отже, якщо подружня пара планує появу нового члена родини, і один чи обоє батьків курить, важливо вирішити питання припинення куріння. Коли потрібно припинити курити?

Відповідь надзвичайно проста – чим раніше, тим краще.

М. Бунча,

райнарколог.

Ваш отзыв

Ваш коментар