- Нове життя - https://nz-ir.com -

НА ГАМОРУ ТРЕМБІТИ КЛИЧУТЬ

28-29 червня у с. Лисичово відбудеться фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів «Гамора».

Про єдину в Європі діючу кузню знають далеко за межами краю. Щороку сюди з’їжджаються ковалі із найвіддаленіших куточків не лише Закарпаття, а й України, щоб продемонструвати свій майстер-клас. Тут дотепер виготовляють сільськогосподарський інвентар – мотики, підкови, лопати, використовуючи технологію предків.

При вході в гамору висить табличка, яка сповіщає, що це пам’ятка ковальського виробництва ХІХ-ХХ століть. Охороняється державою. Пошкодження пам’ятки карається законом.

Із чотирьох молотів залишилось два, – каже підприємець Віктор Петровці. – Раніше  у цеху працювало понад 20 чоловіків, а тепер залишилися лише ентузіасти, які усе роблять для того, аби не занепадало виробництво, залучають до роботи молодь.

Діючій кузні-музею майже 300 років. Вона працює за принципом водяного млина. Вода з гірської річки Лисичанки з кількасот метрів подається каналом на величезне колесо і змушує його обертатись. Колесо приводить у дію молот вагою 125 кілограм. Відтак під ним у вправних руках коваля «витанцьовує» нагрітий метал. І просто на очах з’являється виріб – мотики чи лопата.

Торік на фестивалі ковальського мистецтва та народних промислів побувала колишня голова Президії Верховної Ради УРСР Валентина Шевченко.  У розмові вона поділилася враженнями від побаченого в гірському селі. Ось що вона розповіла:

– Я народилася в Кривому Розі Дніпропетровської області у шахтарській родині. На Закарпатті, звісно, не вперше. Я добре знаю ваш край. Особисто я зналася із двічі Героєм соцпраці Юрієм Пітрою, Героєм соцпраці Марією Симканич. Фестиваль припав мені до душі. Тут повсюдно витає дух стародавніх закарпатських традицій. Де ще можна напитися такої цілющої джерельної води, подихати свіжим гірським повітрям, посмакувати бограчем,   бринзою, токаном. Основна його мета, як на мене, – це популяризація гірського туризму в краї та відродження вікових традицій. Я обов’язково розповім про Гамору своїм друзям і знайомим в Києві. Ще б пак! Тут панує справжня святкова атмосфера. В ньому зазвичай беруть участь фольклорні та естрадні колективи. Особливо сподобалося мені «мануфактурне містечко», де кожен бажаючий може виготовити на гончарному крузі глечик або навчитись працювати на ткацькому верстаті.

На святі можна було побачити багатьох відомих особистостей не лише району, а й Закарпаття. Свої пісні учасникам святкового дійства дарував наш земляк, народний артист України Степан Гіга.

Василь ШКІРЯ.