Версія для друку Версія для друку

ОПЕРАТИВНИК ЗА ПОКЛИКАННЯМ

Більше двадцяти семи років присвятив службі в органах внутрішніх справ підполковник міліції Іван Дутка. Протягом 16 з них він працював оперуповноваженим карного розшуку. Саме цей напрямок міліцейської роботи припав до душі з першого розкритого злочину і спійманого злочинця. Навіть будучи вже на заслуженому відпочинку, він продовжує працювати в Іршавському райвідділі на посаді держслужбовця. Допомагає та навчає підростаюче покоління розшуковців.

Він з дитинства хотів бути справжнім офіцером. Після служби в армії, яку проходив у знаменитій дивізії імені Дзержинського у Москві, у відомих «крапових беретах», вже із формою розлучатись не хотів. У 1987 році вступив до Харківського вищого військового училища. Під час служби та навчання часто бував у «гарячих точках» -Сумгаїт, Баку, Єреван, Нагірному Карабасі, Північній Осетії, Інгушетії… Не побував хіба, що зі своєю частиною у Фергані та Абхазії. Коли був переворот ГКЧП у Москві, то його підняли по тривозі, проте у самих тих подіях його дивізія участі не брала. Вже після того йому довелось охороняти «Останкіно», де кілька хлопців з його частини загинули.

Після розпаду СРСР старший лейтенант міліції Іван Дутка вирішує переїхати в Україну. Життя на «гражданці» собі не дуже уявляв. Міняти погони військові на міліцейські теж недуже хотілось, хоча обидві структури й подібні за функціями.

Повернувшись додому на Закарпаття у  Довге, прийшов влаштовуватися в міліцію, але йому довелось довго очікувати переводу із Москви на Закарпаття. Більше року він чекав наказ про своє звільнення з дивізії і про те, що він відряджений у розпорядження начальника УМВС України в Закарпатській області -23 лютого 1993 року, тобто на День Захисника Вітчизни. Наступного дня вже вийшов на роботу в міліції. Спершу – у мукачівський карний розшук, а через місяць перевівся додому на посаду оперуповноваженого відділу карного розшуку Іршавського районного відділу міліції. У колектив він влився так, немов би вже роки працював «опером».

Івану Дутці доводилось розкривати усілякі злочини. Він опікувався понад 15 років такими населеними пунктами, як Луково, Приборжавське, Суха, Бронька, Довге, Кушниця, Лисичово. Жителі Довгого, де він проживає, звертаються навіть по сьогоднішній день за допомогою в будь-який час. Першим розкритим злочином була крадіжка у селі Довге. Потрібно було по цілому району їздити, вилучати речові докази.

Подвійне вбивство в м. Іршаві у 1996 році сколихнуло майже всю область. Особовий склад райвідділу працював над його розкриттям цілодобово, однак вийти на слід вбивць вдалось тільки працівникам карного розшуку, серед яких був Іван Дутка. Він їздив проводити обшук і в Донецьку область, місто Снєжне, де проживав один із підозрюваних. У результаті всі злочинці постали перед судом. Розкриття цього злочину часто згадують серед досягнень іршавської міліції.

Іван Дутка може розповісти про велику кількість розкритих ним злочинів. За розкриття грабежу в Іршаві та затримання злочинця у Дніпропетровській області старшому оперуповноваженому карного розшуку Івану Івановичу Дутці було присвоєно чергове спеціальне звання «підполковник міліції».

Однак найбільш приємним для розшуковця Іван Дутки є те, коли повідомляєш потерпілого, що його викрадену річ знайдено, а крадія затримано. Таких ситуацій у відомого розшуковика було багато.

Найбільше крадії скоюють злочини на підприємствах, державних організаціях у вихідні дні. Бригада будівельників проводила ремонт у дитячому садочку. Робітники перед вихідними, щоб не возити із собою робочий інвентар, залишили його у приміщенні дитячого садочку. Наступного дня Іван Дутка отримав інформацію, що невідомими особами скоєно крадіжку всього інвентарю, який був у будівельників. Протягом вихідного дня він виявив крадіїв та викрадене. У понеділок прийшов до завідуючої дитсадку і каже: «Вас обікрали». Вона думала, що її розігрюють. Однак, як прийшли будівельники і почали шукати свій інвентар, то їй було не до розіграшу. В цей час інвентар вже був у міліції у якості речових доказів.

Професійний успіх опера багато в чому залежить від добре налагодженої інформаційної роботи. Іваном Дуткою крадіжку дорогого мобільного телефону на дискотеці у с.Довге було розкрито завдяки інформаційним джерелам. Якщо би оперативник не отримав своєчасно інформацію щодо крадія, то шансів на повернення мобільного практично не було б, бо він потрапив до рук крадія, який його розібрав по запчастинах.

За професійну майстерність старшого оперуповноваженого відділу карного розшуку Івана Дутку було визнано кращим розшуковиком в Україні і двічі по області, відзначено нагородами і похвальними грамотами.

Спортивні досягнення Івана Дутки без перебільшень заслуговують на відзначення, адже він був неодноразовим призером обласних та республіканських змагань. На змаганнях був серед своїх суперників досить часто набагато старшим, але він перемагав у рукопашному бою, стріляв краще, ніж інші, біг швидше із подолання смуги перешкод, більше підтягувався. Вміє виконувати фізичні вправи, асани та робить систему дихання.

Вже будучи на заслуженому відпочинку, підполковник міліції у відставці Іван Дутка продовжуває працювати в Іршавському райвідділі на посаді держслужбовця. Допомагає та навчає підростаюче покоління розшуковців.

– Якщо Іван Дутка говорить про професійний успіх, то він, – каже, – полягає у простій істині – жити своєю справою і віддаватись їй сповна. Подвійна радість, коли робота приносить не тільки задоволення тому, хто працює, але і користь людям.

9 травня, на День Перемоги, підполковник міліції у відставці Іван Дутка буде відзначати свій ювілей – 50 років. П’ятдесятиліття ‒ це досягнення людиною золотого століття. Прожито половину життя, і набрано не мало досвіду.

 

Віта Горзов,

 Іршавський РВ УМВС

Ваш отзыв

Ваш коментар