- Нове життя - https://nz-ir.com -

ДЕНДРАРІЙ І АЛЕЇ: КРОНАМИ − У МАЙБУТНЄ

Десятки гектарів лісу щороку відновлюються на Іршавщині на місцях і урочищах, де попередньо проводилися рубки цінної  деревини. Дбайливо доглянутими на розсадниках лісництв ДП “Довжанське лісомисливське господарство” саджанцями щовесни і щоосені працівниці спеціалізованих бригад  турботливо закладають у грунт на крутосхилах, де до цього потрудилися лісоруби. Поряд із цією рутинною буденною і плановою роботою, керівництво цього державного підприємства  прийняло рішення закласти  на прилеглій території біля своєї адмінбудівлі дендрарій.

Провідний інженер лісових культур лісомисливського господарства Марія Бойко поділилася інформацією про цей факт:

− В основі своїй адмінперсонал нашого господарства − молодіжний, а керівництво − із серйозним багаторічним досвідом. Тож саме директор  Василь Іванович Ледней зініціював для лісгоспівських холостяків та молодожонів справитися із найпершою складовою триєдиного правила справжніх чоловіків − посадити дерево. І не просте, яке-небудь, а таке, що прикрасить і підприємство, і центральну частину Довгого. За кілька років тут підніметься  чудовий дендрологічний парк, який з Божою допомогою надихатиме на прекрасні, високі почуття і на добрі справи сьогоднішні, завтрашні і прийдешні покоління лісівників та довжан.

Нехай потім наші нащадки переповідатимуть казково- фантастичні легенди, як про столітні липи у Довжанському замку графів Телеків.

Тепер при закладенні дендропарку висадили кількадесят декоративних рослин: ведмежого горіха, лумбурнума (золотого дощу), дуба пірамідального, тиса ягідного, ясена білоцвітого, гінкго дволопатевого, кедра атласького, туї західної (ф. вересковидної),  жимолості шапочної, бересклета.

Редакція “Нового життя” по-своєрідному також долучилася до озеленення закладів і установ. Чи не чотири десятиліття журналістський колектив організовує і проводить легкоатлетичний крос на приз районки. І в цій благородній акції добрим надійним нашим партнером були тренерське керівництво і тренерсько-викладацький склад Іршавської  дитячо-юнацької школи. Тож на журналістську пропозицію в рамках акції “Закарпаттю − чисте довкілля” директор школи Василь Васильович Жупанин погодився закласти вздовж бігової доріжки чемпіонську алею із 15 туй. Подарували саджанці працівники Довжанського  лісництва, яким керує найбільш досвідчений лісничий ДП “Довжанське ЛМГ” Г.І. Степаненко. У посадці деревцят брали участь в.п. голови райради П.П. Добромільський та начальник управління освіти  РДА Є.М. Яцканич та наші чемпіони України − борці із спортивного клубу “Атлант” Василь Орешко та Ельвіра Попович.

Напередодні Великодніх  свят Петра Петровича для участі  в аналогічній акції запросили його земляки в рідну школу.

− Із садівним матеріалом допомогли наші добрі друзі із Білківського лісництва, − говорить директор Білківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Оксана Олександрівна Нодьянош.

− Лісничий Ярослав Васильович Чічура разом із майстром лісу Сергієм Михайловичем Вівсяником особисто доставили школярам саджанці та провели із учнями 10-11-их класів належний інструктаж.

Слід зазначити, що лісівники  привезли підопічним майже сотню одиниць посадкового матеріалу різних порід, але не менше одного метра висотою. Це були дуб черешчатий, ялина європейська (смерека), клен-явір, береза, ясінь звичайний і ялиця.

Одна із алей гармонійно “ув’язала” будівлю школи, місцеву річку Білківчанку і монумент двічі Герою соцпраці Ю.Ю. Пітри, сторіччя із дня народження якого недавно відзначала громадськість Іршавщини.

Якщо посадку дерев, як більш трудомістку роботу довірили старшокласникам, то догляд за алеєю керівництво школи довірило учням 6-А класу:  Івану Берешу, Івану Кречуну, Валентині Білак, Христині Добромільській, Кароліні Поп, Ангеліні Мога, Мар’яні Сочка, Ренаті Фанта , Олександрі Горзов.

Як крона дерева росте і формується із різних гілок, так багатьма своєрідними акціями, добрими справами зростає у майбутнє щоденна праця лісівників ДП “Довжанське ЛМГ” у тандемі із журналістами, педагогами, учнями і представниками влади.

Михайло ІСАК.