- Нове життя - https://nz-ir.com -

ЛІКУВАННЯ МУЗИКОЮ…

З наукових джерел мені стало відомо, що музика здатна впливати на організм людини через гіпоталамус. Звукові хвилі слуховими каналами у вигляді нервових імпульсів потрапляють до гіпоталамусу, де й формуються емоції. Ця інформація передається до кори головного мозку, де разом зі звуковим сигналом об’єднується в асоціації. Цей процес може протікати двома шляхами: зовнішнім і внутрішнім. Зовнішній процес полягає у згадуванні людиною певної мелодії, внаслідок чого формуються емоції. Внутрішній же – прослуховування музики у конкретний період часу, впродовж якого й створюються емоції.

А експериментально цю тему мені вдалося дослідити статистично (шляхом анкетування) та власне експериментально. Найцікавіша частина мого проекту – експеримент! Для його проведення було залучено двох моїх однокласників – Валерія (піддослідного №1) та Юлію (піддослідну №2). Для початку ми з керівником,  вчителькою біології та екології М.П. Штефаньо,   виміряли  фізіологічні показники (артеріальний тиск, пульс, температуру тіла тощо) та зробили загальний аналіз крові. Протягом тижня піддослідні мали слухати класику та дез-метал, відповідно, і нічого, крім цього. Всі зміни, що відбувалися з ними,  вони записували у спеціальні щоденники, де відзначали дані про сон, апетит, настрій, стан нервової системи, фізіологічні показники тощо до і після прослуховування музики. Проаналізувавши щоденники, можна зрозуміти, що протягом всього експерименту класична музика покращувала настрій піддослідному №1, заспокоювала його нервову систему, знижувала пульс, в останні два дні фізична активність із середньої, до прослуховування, змінилася – на низьку, після. Інші показники(загальне самопочуття, сон, апетит, температура тіла, АТ) не змінювалися взагалі. У піддослідної №2 у перший день експерименту погіршилось самопочуття, але надалі залишалося незмінним. Постійно погіршувався настрій, інколи й апетит; змінювалася температура тіла у перші два та п’ятий дні досліду у межах норми(максимально – до 36,9 градусів С), пульс зазвичай підвищувався, тиск також лише один раз. Фізична активність та сон залишалися стабільними.

В результаті виконаної роботи я дійшла до висновку, що кожен стиль музики по-різному впливає на людей: їх емоційний, психічний та фізичний стани. Тож, в зв’язку з цим я розробила спеціальні рекомендації лікування музикою, які Вам можуть знадобитися. Для початку скористайтеся простими правилами музикотерапії. Ось і вони:

Розслабтеся, правильно оберіть позу;

Силу чи гучність музики треба обережно регулювати. Велика гучність втомлює нервову систему. Лікування музикою повинно бути досить коротким, щоб не викликати можливих захисних реакцій;

Після прослуховування лікувальної музики відпочиньте якийсь час;

А ось рекомендації, що допомогли б Вам у окремих ситуаціях:

Головний біль знімає прослуховування відомого полонезу Огинського. Нормалізує сон і роботу мозку сюїта «Пер Гюнт» Грига.

Від алкоголізму і куріння лікують «Аве Марія» Шуберта, «Місячна соната» Бетховена, «Либідь» Сен-Санса, «Завірюха» Свиридова.

Позбавляє неврозів та роздратованості бадьора музика Чайковського, Пахмутової, Таривердієва.

Допомагає зняти стрес, сконцентруватися романтична музика Шуберта, Шумана, Чайковського, Листа.

Виразка шлунку зникає при прослуховуванні «Вальсу квітів» Чайковського.

Для профілактики втомлюваності необхідно слухати «Ранок» Гріга, «Світанок над Москвою-рікою» (фрагмент з опери «Хованщина») Мусоргського, романс «Вечірній дзвін», мотив пісні «Русское поле», «Пори року» Чайковського.

Творчий імпульс стимулюють «Марш» з кінофільму «Цирк» Дунаєвського, «Болеро» Равеля, «Танец с саблями» Хачатуряна.

Кров’яний тиск і серцеву діяльність нормалізує «Весільний марш» Мендельсона.

Від гастриту лікує «Соната № 7» Бетховена.

В якості ліків від мігрені японські лікарі пропонують «Весняну пісню» Мендельсона, «Юморески» Дворжака, а також неабияку дозу Джорджа Гершвіна («Американець в Парижі»).

Злата Свида,

 учениця Іршавської ЗОШ І-ІІ ст. №2.