Версія для друку Версія для друку

ЮВІЛЕЙНІ ТА ЗНАЧИМІ ДАТИ ІЛЬНИЦІ І ЇХ СВЯТКУВАННЯ В 2014 РОЦІ

На південних схилах Вигорлат-Гутинського вулканічного хребта з сивої давнини заселена людьми місцина, майже в географічному центрі Закарпаття з мелодійною назвою села Ільниця. Це невелике європейське містечко – але село з понад 9-ма тис. населення з солідною економічною інфраструктурою, значними природними  ресурсами, що розміщені на території 6140 га. (до 1959 року територія Ільниці складала 8750 га). Одним словом, від боліт до альпійських лук із найвищою вершиною Вулканічних Карпат г. Бужора (1085 м.н.м). На цій території є значні запаси корисних копалин, а саме: бурого вугілля, залізної руди, бентонітових глин, андезиту, золота і його похідних… Унікальні природні ландшафти, а саме: геологічний масив нерукотворних кам’яних утворів, скель, печер, водоспадів. Ця територія була взята під охорону держави в 1978 р. в статусі загальнодержавного об’єкта «Зачарована долина» площею 150 га. Піднімаючись по вододілу річки Яловий, в урочищі Берегів  всі природні джерела течуть на північ і акумулюються зі значних площ в неповторне високогірне сфагнове болото Чорне багно, яке було взято під охорону держави в 1975 році. Чорне багно знаходиться на високогірному плато (840 м. над рівнем моря) вся його територія вкрита рідкісним рослинним килимом, багато видів яких занесено до Червоної книги України.

З північно-західної сторони гори Бужора в невеликій кількості близько 200 га зберігся буково-яворовий праліс – еталон природних Карпатських лісів. Всі ці масиви насичені криштально чистими джерелами, які мають свою річкову мережу. Все це було підставою для того, щоб 5 років тому Указом Президента України № 343 від 21 травня 2009 року був створений НПП «Зачарований край».

Історія видобутку корисних копалин на околицях Ільниці примітивним методом характеризує за тисячоліття, все це описано дослідниками, на основі, знайдених археологічних розкопок, а також у формі переказів, легенд. Але  першу  штольню по видобутку бурого вугілля промисловим методом було прокладено в 1864 році – рівно 150 років тому біля русла річки Крем’яний. Цю дату будемо святкувати 31 серпня до Дня шахтаря або, як прийнято в Ільниці, вона співпадає з Днем села.

З розвитком видобутку бурого вугілля з кінця 40-х до кінця 80-х років Ільниця стала тепловою меккою для всього Закарпаття. Крім того в 1949 році була побудована і  приведена в дію теплова електростанція.

В 1959 році, 55 років тому, запрацював один з кращих в області цього напрямку навчальний заклад – школа-інтернат. Характеризуючи цей заклад слід зауважити, що побудований він був не з добра, а з потреб виховання дітей, які народилися в післявоєнний період і потребували державної підтримки з усієї Закарпатської області. До слова, Ільницька школа-інтернат дала світло науки багатьом знатним жителям краю, і, на велике щастя, 2014 рік не став для школи-інтернату останньою надією інтернатського життя. Це окрема тема, на якій, на жаль, не покладена крапка.

11 вересня 2014 року рівно 100 років назад в 1914 році в Ільниці народився всіма знаний письменник Василь Юрійович Фенич. Районна влада, ільничани, весь закарпатський просвітительський люд готується до цієї дати, і надіємося, що заплановані заходи перетворяться в намічене освітянське дійство.

4 травня 2014 року Ільницький дослідний завод святкує своє 50-річчя – він був заснований 4 травня 1964 року. Цікава і багатогранна історія цього заводу. Це один із найкращих машинобудівних заводів Закарпаття минулого століття. В його цехах  і по сьогоднішній день виготовляється конкурентно-спроможна продукція для багатьох держав світу. Тут формувався робітничий клас, тут було в кого вчитися і кому передавати набутий досвід. З гордістю можу сказати, що в цьому колективі і я розпочав свою трудову біографію.

2014 рік для Ільниці став знаменним і тим, що саме в цьому році в Ільниці розпочав свою роботу завод «Берег-кабель. На підприєство є велика надія в цей скрутний час по забезпеченню роботою жителів Іршавщини. На цьому підприємстві за соціально-економічними показниками в найближчий час повинно працювати понад 500 чоловік.

70-річчя визволення Ільниці від німецьких загарбників будемо святкувати 24 жовтня. Ця дата також була значною подією, але слід зазначити і те, що саме в 1944 році розпочався масовий призов добровольців Ільниці до лав Радянської Армії – багато з них залишилось навічно на полях європейських держав. Свідченням тому є встановлений пам’ятник воїнам-визволителям в центрі села.

20 квітня 1999 року 15 років тому було підписано необхідні документи на будівництво в Ільниці сільського водогону з мільйонними державними капіталовкладеннями. Вже декілька років зданий в експлуатацію, але не працює до сьогоднішнього дня. Може, ця інформація в формі депутатського запиту до відповідних керівників,  депутатів обласної ради дасть можливість ощасливити мешканців Ільниці в 2014 році запустити водогін в дію. Найперше, що необхідно зробити – включити його в обласну програму «Питна вода». Це одна з найважливіших проблем 15-річної давності, яку необхідно вирішити для Ільниці.

Аналізуючи історичні дати підтверджені фактичними матеріалами, описами подій, які відбувалися в різні роки в мальовничому селі – європейському містечку Ільниця, кожен період має своє відлуння. Як і всьому буденному житті, були взлети і падіння, і на сьогоднішній день є різні думки того чи іншого періоду, конкретної дати. Але слід пам’ятати і те, що людському суспільству притаманно дискусія особистого погляду на конкретні дати і роль їх у розвитку села, району, області.

З впровадженням в життя науково-технічного прогресу,  в тому числі комп’ютерної техніки, інтернету, суспільсьтво,  маючи на увазі Ільницю, інші населені пункти району, області, ми обізнані більше за події інших країн, періодів, назв річок, урочищ,.. ніж за своє рідне, де ми народилися,  виросли, створили свої сім’ї, плануємо майбутнє. Тільки першоджерельними дослідницькими роботами учнів у школах, студентів у ВНЗ, науковими працями кандидатів та докторів наук, які народилися тут, – саме цим можемо відтворити забуте минуле, описати сучасне, зберегти те, що потрібно людині майбутніх поколінь…

Шановні читачі ! Незважаючи на все, ільничани запрошують Вас взяти участь у підготовці та святкуванні визначних дат, згадати минуле. Цінити сьогодення, скласти плани на краще майбутнє !

Ми завжди раді порядним, добродушним гостям. Самі ознайомитесь з нашим селом – європейським містечком – Ільниця.

Василь Павлище,

депутат районної ради від

 с. Ільниця.

Ваш отзыв

Один коментар на «ЮВІЛЕЙНІ ТА ЗНАЧИМІ ДАТИ ІЛЬНИЦІ І ЇХ СВЯТКУВАННЯ В 2014 РОЦІ»

  1. velugan :

    Vu molodecj.Respekt Vam…

Ваш коментар