Версія для друку Версія для друку

ЯК ВІДЗНАЧИЛИ ДЕРЖАВНЕ СВЯТО?!

Щорічно 22 січня Україна відзначає День Соборності та Свободи України. Це день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

Ідея соборності України бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві. Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик протягом віків втілювали цю ідею.

На початку XX століття Наддніпрянщина входила до складу Російської, а Західна Україна — до Австро-Угорської імперій. Передумовою для об’єднання двох частин України стало проголошення республік.

Так, в результаті ухвалення III Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Обидві республіки хотіли втілити в життя вікове прагнення українського народу до державної єдності. І у 1919 році ідея стала реальною.

22 січня 1919р. у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розірваний український народ визволився з неволі і возз’єднався на своїй землі в єдину Україну.

Вперше свято з нагоди Дня Соборності та Свободи України офіційно було проведено в 1939 році на Західній Україні, а саме у м. Хуст. В незалежній Україні згідно з указом Президента свято на офіційному рівні встановлено з 1999 року.

Український народ постійно відзначає його. Але найяскравіший момент святкування це «живі ланцюги», які організовуються як символ духовної єдності людей східних і західних земель України.

Не залишилась осторонь святкування і Сілецька загальноосвітня школа І-II ступенів. Вона відзначила свято тематичною лінійкою, мета якої була національно-тематичне виховання школярів.

Організатором шкільного заходу був педагог-організатор школи М.В.Нагорна, яка привітала учнів та вчителів з Днем Соборності та Свободи України і сказала, що це свято нагадує нам, що Україна нероздільна, а ми – єдиний народ. Продовжили урочисту лінійку учні 8 класу. Вони читали поезії, які передавали атмосферу
возз’єднання України. Піднесеним акордом пролунали пісні «Хай буде так» та «Пісня про Україну» у виконанні учнів школи, їм акомпанувала вчителька музики А.А.Глиба.

Із подіями, що відбулись в той визначний день вчителька А.М.Ковач ознайомила учнів молодших класів, а старшокласники пригадали в своїй пам’яті моменти тих часів. Перед очима школярів постали ті події, які відбулись 22 січня 1919 року. Вся школа ніби стояла на Софіївській площі і слухала уривок з Універсалу Директорії.

Більш яскраво передати атмосферу свята вдалось директору школи О.І.Кельбас, розділивши учнів школи на дві окремі групи. Вона наголосила на тому, що саме так була розділена Україна – на східні землі, що входили до складу Російської імперії і західні, що належали Австро-Угорській імперії. І тільки об’єднавшись вона стала міцною українською державою. Після цього учні об’єднались і стали міцним учнівським колективом Сілецької ЗОШ І-II ступенів.

 

Колектив Сілецької ЗОШ І-ІІ ст.

Ваш отзыв

Ваш коментар