Версія для друку Версія для друку

ОНОВЛЕНА НУМІЗМАТИЧНА ЕКСПОЗИЦІЯ

На початку 2014 року в Іршавському районному історико-краєзнавчому музеї БДТ відкрилася оновлена експозиція грошових одиниць. Так, на даний час, у колекції представлено різноманітні обігові монети більш ніж 70-ти країн світу: як сучасних, так і колишніх. Презентовано зокрема  грошові знаки Римської імперії, Польсько-Литовського князівства, Австро-Угорщини, Російської імперії, Чехословаччини, Югославії, СРСР. Окрему збірку представляють монети країн Євросоюзу. Є повний комплект традиційних обігових євромонет Австрії, Німеччини, Італії та Словаччини. Комплектація монет інших країн продовжується. Надзвичайно цікавою є колекція монет США, особливою гордістю якої є збірка 25-центових монет (квотерів). Справа в тому, що кожен штат країни має свою монетку і зібрати їх усіх до купи доволі складно. Завдяки небайдужим землякам, які працюють за океаном, це питання  вдалося вирішити.

Окремими стендами представлені паперові гроші – банкноти (бони), які були поширені в різний час на території сучасної України. Зокрема в експозиції представлені бони царської Росії, тимчасового уряду Керенського (1917), карбованці УНР (1918), радянські червонці (1937) та рублі всіх випусків (1938, 1947, 1961, 1991), німецькі окупаційні карбованці (1942 р.), німецькі рейхсмарки, рідкісні і майже невідомі для широкого загалу останні радянські рублі 1992 року. Особливою цінністю музею є бони, які були поширені на території сучасного Закарпаття. Це Австро-Угорські двомовні крони, угорські пенге зразка 1930-х рр., інфляційні пенге 1945-1946 рр. Не менш цікавими для багатьох відвідувачів є так звані «окупаційні» радянські банкноти, які були надруковані на території СРСР у 1944 р. і призначалися для тимчасового обігу на визволених Червоною армією територіях Чехословаччини та Угорщини. До речі, саме такі тимчасові крони, пенге двох емісій (випусків) та радянські рублі офіційно діяли у 1944 та 1945 рр. на території нашого краю, створюючи доволі складну і незрозумілу ситуацію на «валютному» ринку тодішньої Закарпатської України.

Наразі музейна колекція постійно розширюється і поповнюється новими експонатами.

P.S. Дирекція музею готова до співпраці із колекціонерами монет і паперових банкнот та жителями району, які мають подібні раритети. Можливі варіанти обміну, викупу або дарунку.

Андрій СВІТЛИНЕЦЬ,

директор районного історико-краєзнавчого музею БДТ

Ваш отзыв

Ваш коментар