Версія для друку Версія для друку

ЯК СВІТЛО ДЕННЕ, НАМ ПОТРІБНЕ ПРАВО

Перші грудневі дні в Луківській ЗОШ І – II ст. пройшли під гаслом «Як світло денне, нам потрібне право, бо без законів не живе держава!»

Кожен з нас – частина суспільства, і наскільки гармонійним буде наше співіснування в ньому, залежить від молодого підростаючого покоління. Учні повинні усвідомити, що людина від народження наділена правами, а з часом, у процесі життя, після досягнення встановленого законом віку, набуває здатності мати обов’язки і нести відповідальність за свої дії. Найважливіші для людини та суспільства відносини, упорядковані нормами права, тобто нормами, записаними в законах, і кожна людина перебуває під їхнім впливом. Тому реалізовувати свої права, не порушуючи при цьому прав та інтересів інших – це своєрідне мистецтво. Досягти такого балансу можливо тільки завдяки високій правовій свідомості й грамотності, основи яких учні черпають на уроках правознавства.

Організувала та провела Тиждень права разом з класними керівниками та вчителями суспільно-гуманітарного циклу вчитель правознавства директор школи Ольга Юріївна Хандра. Вона виокремила з низки виховних заходів на правову тематику актуальну мету Всеукраїнського тижня права: оволодіння учнями правовими знаннями, вироблення навичок діяти згідно з нормами закону у конкретних життєвих ситуаціях, демонструючи правову компетентність і непримиренність до протиправної поведінки, виховання правової культури та обізнаності школярів. В рамках тижня було проведено низку навчально-виховних заходів. Понеділок розпочався циклом виховних годин на тему: «Права дитини та обов’язки школярів», який провели класні керівники 1-4 класів. У вівторок вчителі української мови та літератури написали пояснювальні диктанти на тему: «Конституція – Основний Закон держави». Цікавою і незабутньою була зустріч учнів з представниками правоохоронних органів та проведення ними бесіди «Про відповідальність неповнолітніх за правопорушення». З учнями спілкувалися дільничний інспектор Ігнатко Михайло Юліанович, працівники міліції ‒ Віта Горзов ‒ помічник керівника Іршавського РВ УМВС по ЗМІ, Яна Василівна Горзов ‒ оперуповноважений відділу Іршавського РВ УМВС кримінальної міліції у справах дітей. Змістовним та цікавим став для учнів усний журнал, присвячений 65-ій річниці Загальної декларації прав людини, прийнятої Гельсінською Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року.

Родзинкою тижня був день відкритих дверей, у середу, під час якого учителі суспільно-гуманітарного циклу побували на відкритому уроці-узагальнення знань з правознавства у 9 класі на тему: «Ти ‒ людина, значить маєш права», у старшого вчителя правознавства О. Ю.Хандри. Випускники школи показали своє вміння працювати з правовими документами, доказали важливість для них статті 53 Конституції України ‒ про право на освіту та обов’язковість здобуття ними повної загальної середньої освіти, побачили справжній папірус, з Єгипту, на якому писались перші закони ще у стародавньому світі, змагались у динамічних групах на визначення кращих знавців права . За підсумками уроку ними стали Адріана Горзов, Михайло Лях, Тетяна Повх, Ярослав Біксей, Ярослав Повх, Ганна Лях та Наталія Пасуля.

Методичний тиждень права закінчився творчим конкурсом виставкою малюнків, які прикрасили фойє школи на тему: «Діти та їх права». Особливо вразили присутніх малюнок учня 5 класу Василя Симканича про захист прав дітей з особливими потребами та колективні роботи учнів 9 класу про право дітей на інформацію, любов і піклування, 5 класу ‒ захист від продажу та викрадання, 1 класу ‒ право на життя, 6 класу ‒ право на освіту, 26 ‒ право на захист від примусової праці, 2а-право на відпочинок, 4 ‒ право на особисте життя, 3 класу  ‒ право на розвиток талантів та інші роботи.

У мріях педагогів та класних керівників Луківської ЗОШ І-II ступенів, методоб’єднання яких очолює директор школи, депутат районної ради Ольга Юріївна Хандра, є прекрасна мета ‒ виховати майбутніх громадян України законослухняними, свідомими, з високою громадянською позицією, почуттям гордості та любові до своєї країни.

І хоч на календарі вже третє тисячоліття, як ніколи актуально для України звучать слова давньогрецького філософа Аристотеля: «Держава створюється не лише заради того, щоб в ній жити, але переважно для того, щоб жити в ній щасливо».

Надія ШПОРТЕНЬ,

голова методоб’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу Луківської ЗОШ  І-ІІ ст.

Ваш отзыв

Ваш коментар