- Нове життя - https://nz-ir.com -

ВЗАЄМНА ДОВІРА — ШЛЯХ ДО РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМ

Напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і сам початок урочистого засідання, і частина подальшого ходу  – все немовби направляло  розвиток  подій у заздалегідь визначене бюрократично-рутинне русло подібних чисельних акцій.

Представивши перших керівників району, позачергово надавши слово голові райдержадміністрації Василю Ковбаскові та голові райради Станіславу Сухану, начальник управління соціального захисту населення РДА Василь Черепко задавав ніби сталий і розмірений ритм зустрічі ліквідаторів із урядовцями та рядом функціонерів, відповідальних на Іршавщині за дотримання чинного законодавства у сфері соціального захисту людей, які пожертвували власним здоров’ям, а багато хто – вже потім – і життям, захищаючи на фронті із невидимим ворогом «країну, народ, родину і сім’ю». Офіційна частина заходу, нехай навіть коротко чи розлого озвучена головою державної адміністрації Василем Ковбаском, головою місцевого самоврядування Іршавщини Станіславом Суханом, міським головою Степаном Бобиком та головою благодійної місії «Благая вість» Іваном Бабичом могла так і завершитися сухим, шерехуватим присадком у серцях їх учасників, якби не живий діалог чорнобильців із першими особами району.

На початку здавалося, що все зійде на «спусканню на гальмах» проблемних питань для чорнобильців. Навіть їх емоційний запал ніби заряджав атмосферу у таке поле. Найперше людей збудило те, що ті, хто перевозить пасажирів у районі та на райавтостанції ставляться до них, як до звичайних пенсіонерів. І тут спрацював чисто людський фактор і два ключові моменти у діалозі влади із чорнобильцями: немов камертон налаштувала їх на хвилю порозуміння і довіри – фраза, висловена Василем Васильовичем Ковбаском на адресу автоперевізників: «Вони, коли йдуть на тендер, не гадали би вас на руках носити, а потому ми на них вплинути не можемо», від Станіслава Васильовича Сухана  дзвінок депутату райради, начальнику управління ПФУ в Іршавському районі, і коли Іван Васильович  прийшов і особисто «відбивався» від законних претензій щодо невиплат відсуджених пенсій у судах різних інстанцій, звичайно, не розв’язали нагальні проблеми відразу у залі. Зате спрацювали на взаємний конструктив.

І цей ключ почав налаштовувати так само і на інші сфери, в тому числі,– медицину. Майже риторичним прозвучало запитання, якщо влада виділяє на медикаментозне забезпечення хворим  щороку 2,2 млн.грн. і при цьому 25 тисяч – для безоплатного лікування чорнобильців, то, що чи хто стоїть на заваді нормальному перерозподілу коштів в процесі їх освоєння. Зрозуміло, що і випливало із діалогу Василя Васильовича Ковбаска та Станіслава Васильовича Сухана із чорнобильцями та чиновниками, потрібна, скажімо, робоча група із повноважних представників всіх владних і виконавських структур, які оперативно вносили б необхідні пропозиції щодо переспрямування коштів.

Зустріч не зняла і не розв’язала одночасно проблеми соціальних гарантій чорнобильців у районі, зате вона реально визначила шляхи їх реалізації.

Михайло Ісак.