- Нове життя - https://nz-ir.com -

ВПРОВАДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОННИХ НОВАЦІЙ

Використання сучасних технологій значно полегшує ведення бізнесу. Сучасний світ важко собі уявити без комп’ютерних технологій і сервісів. Одним з таких сервісів є здача звітності в електронному вигляді. А для цього необхідно отримати електронний цифровий підпис. Про впровадження електронних новацій у інтерв’ю з начальником ДПІ в Іршавському районі Світланою Йосипівною Мухою.

‒ Світлано Йосипівно!  Тема подання звіту в електронній формі  вже далеко не нова для підприємців та має багато очевидних переваг. Розкажіть, будь ласка, що таке електронний цифровий підпис та для чого він потрібний..?

ЕЦП – аналог власноручного підпису в електронному вигляді, забезпечує цілісність документів, конфіденційність та ідентифікацію особи, яка підписала документ. ЕЦП робить електронний документ оригіналом і гарантує його достовірність. ЕЦП – ефективне рішення для тих, хто прагне відповідати вимогам сучасності та заощаджувати свій час. Документи, підписані електронним цифровим підписом, можуть бути надіслані адресату протягом декількох секунд. Усі учасники електронного документообігу мають рівні можливості незалежно від розташування один від одного.

Всі, без виключення, юридичні та фізичні особи мають можливість подавати  звітність до органу Міндоходів засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Подання звітності в електронному вигляді має безліч переваг. Платники податків, які звітують в електронній формі, з 2013 року можуть отримати довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів), що контролюються органами доходів і зборів, в електронному режимі.

Крім того, за допомогою ЕЦП можна зареєструватись в Єдиному державному реєстрі як підприємцю.

Готуються законопроекти,  в яких передбачено  використання ЕЦП при доступі до сайтів та соціальних мереж інтеренету, для ідентифікації та захисту користувачів, з метою уникнення шахрайства.

З 2014 року вводиться загальнообов’язкове державне декларування доходів фізичних осіб. Декларація буде надаватись до органів Міндоходів в електронному вигляді.

‒  Світлано Йосипівно! Який термін дії ЕЦП?

   ‒ Сертифікати електронного цифрового підпису, які були видані до 1 листопада 2013 року мають термін дії 1 рік. Але термін дії електронного цифрового підпису змінено, і вже з 1 листопада 2013 року всім клієнтам Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів України посилені сертифікати ключів електронного цифрового підпису формуються строком дії до двох років.

Дані нововведення забезпечать більш зручні умови отримання електронного цифрового підпису фізичними і юридичними особами та дадуть змогу забезпечити безкоштовними посиленими сертифікатами ключів електронного цифрового підпису ще більшу кількість суб’єктів господарювання та громадян!

‒ Де можна отримати електронний цифровий підпис мешканцям Іршавського району?

‒  Ключі цифрового підпису можна отримати абсолютно безкоштовно у будь-якому Центрі обслуговування платників, незалежно від місця податкової реєстрації. Спеціалісти Акредитованого центру сертифікації ключів для зручності платників податків постійно виїжджають до районів області для видачі ключів електронного цифрового підпису. Такий виїзний прийом 18 листопада 2013 року відбудеться і у нашому районі.

Отримати посилені сертифікати відкритих ключів підприємства, установи, організації та фізичні особи можуть безкоштовно в Центрі обслуговування платників ДПІ в Іршавському районі за адресою: м.Іршава, вул..Шевченка,37.

При собі потрібно мати копії паспорта і ідентифікаційного коду, а також електронний носій (CD, DVD, «флешка») для запису файлу «ключа». Написавши дві заяви за встановленими формами, ви станете власником «віртуального підпису».

‒ Використання електронних сервісів Міністерства доходів і зборів України зручно і вигідно як для підприємців, так і для співробітників Міндоходів. Скажіть, чи планується розширити перелік електронних сервісів?

‒  Так, у Міністерстві доходів і зборів України планується, що в подальшому майже 100 відсотків податкових і митних послуг суб’єкти господарювання зможуть отримати в електронному вигляді через мережу Інтернет.

Звіти до усіх центральних органів влади незабаром можна буде подати в онлайн-режимі через спеціальне «Єдине вікно» та за єдиним уніфікованим стандартом. Відповідна Концепція створення та функціонування автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» схвалена на засіданні Уряду. Концепція передбачає, що громадяни та підприємства замість подання значної кількості ідентичних звітних даних до різних органів влади та за різними стандартами матимуть можливість подавати їх один раз і в дистанційному режимі. В той же час, між центральними органами влади буде налагоджений автоматичний інформаційний обмін, що дозволить оперативно отримати доступ до звітних даних, необхідних для виконання покладених на них функцій.

Запровадження «Єдиного вікна» дозволить громадянам та бізнесу зберегти час та скоротити матеріальні витрати на підготовку і подання звітності, а органам влади – на її приймання та опрацювання. І, що не менш важливо, дозволить відмовитися від паперового документообігу, а також знизити роль людського фактору – наявності помилок у звітах, суб’єктивізму, корупційних проявів тощо.

Також Міністерство доходів і зборів планує поліпшити якість податкового аудиту шляхом проведення електронних перевірок. Механізм електронних перевірок, права та обов’язки платників і податкових аудиторів визначені у розробленому Міністерством проекті закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подальшого впровадження електронного сервісу та здійснення електронних перевірок».

Сервісом «електронна перевірка» вже з 1 січня 2014 року зможуть скористатися платники єдиного податку, що перебувають на спрощеній системі оподаткування. Для цього достатньо буде повідомити територіальні органи Міністерства доходів і зборів про своє бажання пройти перевірку дистанційно за 10 днів до її проведення.

З 1 січня 2015 року послуга буде доступна для всіх представників малого та середнього бізнесу, що працюють на загальній системі оподаткування. А з 1 січня 2016 року – для всіх категорій платників податків.

‒ Світлано Йосипівно! Враховуючи, що політика Міністерства доходів і зборів України спрямована на електронні перевірки, позиція ДПІ в Іршавському районі  відповідає цій тенденції?

 ‒ Однозначно, ми чітко дотримуємось позицій Міністерства доходів і зборів України. Наша позиція не штрафувати і перевіряти, а йти пліч-о-пліч з бізнесом. Контроль з боку ДПІ в Іршавському районі спрямований на підприємства, які ухиляються від сплати податків, і не турбує добросовісних платників. Кількість перевірок стабільно зменшується. Ми намагаємось донести до субґєктів господарювання, що ми є надійним партнером для бізнесу.

Розмову вів Василь ШКІРЯ.