- Нове життя - https://nz-ir.com -

МІСЦЕВІ ПРИЙОМИ – ПІДХІД ДЕРЖАВНИЙ

Серед проблем, які найбільше хвилюють жителів вул. Колоднянська села Загаття ‒ відновлення статусу села Колодне, яке за часів радянської влади просто безслідно зникло з адміністративно-територіальної мапи населених пунктів району. Так комуністична система одним махом позбавила кілька сотень громадян їх малої батьківщини.
‒ Такий метод неприйнятний із двох причин, ‒ сказав на прийомі громадян, який вів голова райдержадміністрації Василь Ковбаско, голова ініціативної групи по проведенню референдуму по поверненню статусу села Колодне Іван Яцура. ‒ По-перше, село Колодне аж ніяк не можна було віднести до так званих «вимираючих» сіл України. По-друге, писемні історичні згадки про село налічують не менше шістсот років.
15 травня 2011 року було проведено місцевий референдум із вимогою відродити стару назву села. Із 622 громадян, занесених у список, у референдумі взяло участь 355 чоловік, або 57%. У них «За» відновлення статусу села Колодне проголосувало 280 чоловік, або 78% голосів і тільки 72 ‒ були «Проти». Отримані результати переконливо підтвердили, що переважна більшість жителів Колодне виступають за відновлення статусу села як історичної справедливості.
На прийом до Василя Ковбаска із проханням допомогти вирішити цю проблему (результати референдуму так і залишились на папері) прийшли разом із головою ініціативної групи по проведенню референдуму по поверненню статусу села Колодне активісти села, члени групи Іван Станинець, Василь Манайло, Іван Попович, Іван Цогла та інші. Василь Ковбаско запевнив, що сприятиме громаді у вирішенні цієї проблеми.
На прийомі громадян порушувалось і ряд інших важливих питань. Зокрема, про дитячі навчальні заклади. У Івашковиці, Дубах і Кобалевиці їх немає взагалі. У Климовиці, Загатті (ДНЗ №2) і Колодному – потребують ремонту дахи і фасад.
Василь Ковбаско побував того дня у ДНЗ №1, ознайомився із його роботою. Завідуюча дитсадком Ольга Лендєл зазначила, що тут діють три групи: одна ясельна і дві дошкільні. Тут виховують 57 хлопчиків і дівчаток.
Наразі є можливість відкрити ще одну групу (на сьогоднішній день суспільним вихованням у селі охоплено ще 22 діточок). Усе впирається в кошти Потребує також оновлення інвентар: дитячі стільчики і ліжка.
Приємні враження залишилися у голови РДА від відвідин Колоднянської ЗОШ І-ІІ ступенів. Літні канікули тут провели недарма: перекрито дах, відновлено фасад школи, придбано 10 парт. А ще 15 нових парт школа одержала за сприяння керівників району − Станіслава Сухана і Василя Ковбаска. Тепер директор школи Наталія Лендєл працює над тим, щоб до початку нового року тут відкрити внутрішні вбиральні. На це націлюють педколектив ЗОШ ініціативи Президента України Віктора Януковича.
Василь Ковбаско відвідав також Загальноосвітній шкільний навчально-виробничий комбінат, Колоднянський ДНЗ, мав зустріч із дільничним інспектором, майором міліції Михайлом Цоглою, якому тут виділено окремий кабінет. Приємно було дізнатися, що на території села Загаття діє громадське формування, до складу якого входить 11 чоловік .

Василь ШКІРЯ .
***
Село починається з дороги. Від того, у якому вона стані, люди починають оцінювати роботу місцевої влади. Це добре розуміє Великораковецький сільський голова Андрій Худа. Він не уповає на ситуацію в країні, не шукає винних, а спільно із депутатами, активом та громадою розпочав ремонт вулиці, яка сполучає Малий і Великий Раківці. Ще донедавна вона була у вкрай занедбаному стані. Тепер стару бруківку знято, її встановлюють на новій основі.
− Це лише початок великої роботи, – сказав на прийомі громадян, який вів голова райради Станіслав Сухан, Андрій Худа. — У перспективі планується капітально відремонтувати усі шляхи та дороги на території села.
Було обговорено низку наболілих питань, які хвилюють село, його людей. Серед проблем − зайнятість населення. Раніше в селі діяло потужне сільськогосподарське підприємство “Виноградар”, де було зайнято до 1000 великораківчан. Працювали цегельний завод, столярний цех, пилорами, млин, олійниця, швейний цех, був потужний автотракторний парк. На всю область було відоме підприємство по заготівлі і переробці грибів.
С. Сухан сказав, що в Іршаві відкривається ТзОВ “Берег-Кабель Гмбх”, яке здійснюватиме виробництво джгутів та кабельної продукції. Тут буде зайнято в перспективі до 500 чоловік. Отже, є можливість залучити жителів села до роботи. І зарплату обіцяють непогану − понад 2 тисячі грн. в місяць.
Керівники району та села обговорили також ситуацію в бюджетних установах В. Раківця. З усього видно, що Андрій Худа — добрий господарник, живе проблемами села, дбає про його розвиток.
Того ж дня вони побували в ДНЗ №4. Наразі тут діють 4 групи, де виховується 90 дітей. У належному стані вбиральні. Завідувачка дитсадка Оксана Василинець просила допомогти у заміні вікон на металопластикові. Це дасть можливість узимку зберігати тепло. Станіслав Васильович пообіцяв посприяти їм у цьому. Водночас він подарував дошкільній установі пилосос. Працівники дитсадка висловилися про те, що в селі немає банкомата. Уже тривалий час обіцяють його відкрити працівники Приватбанку, але віз і нині там. Порушувалося й питання забезпечення установи Інтернетом. А ще було б непогано, якби в дитячому садочку хоча б частково замінити інвентар − столики й стільці .
У ДНЗ №2, де завідуючою Марина Тимар, Станіслав Сухан прийшов не з пустими руками − подарував пилосос. Марина Юріївна розповіла, що в трьох групах виховуються 52 хлопчики й дівчатка. Всюди − чистота і порядок. З усього видно, що тут дбайливі господарі із душею турбуються про виховання підростаючого покоління.
А от у Великораковецькій ЗОШ І-ІІ ступенів проблем вистачає. Одна з них − внутрішні туалети. На сьогодні проведено каналізацію, на черзі − встановлення сантехніки і кладка плитки. У школі доречно б побудувати спортивну площадку із штучним покриттям та голові села опрацювати питання залучення громади до проведення підготовчих робіт.
Разом з головою райради у Великому Раківці побував начальник відділу організаційного забезпечення райради Роман Меренич.