Версія для друку Версія для друку

ЗА ЕКОНОМІЧНИМ ЧАСТОКОЛОМ − ГОЛОВНЕ ОХОРОНА ЛІСУ

На сьогодні державне підприємство “Довжанське лісомисливське господарство” − найбільший колектив  лісової галузі в районі. У ньому організовані всі цикли: від вирощування посадкового матеріалу до первинної переробки деревини. Впродовж багатьох років з початку утворення, правда з перервами,  на керівну роботу в обласному управлінні лісового та мисливського господарства та в Іршавській райдержадміністрації, його очолює  депутат райради Василь Іванович Ледней. Про будні і проблеми лісівників наша з ним розмова.

− Василю Івановичу,  з яким багажем лісівнки Іршавщини зустрічають  своє професійне свято?

− На даний час ДП “Довжанське лісомисливське господарство” найбільше за територією підприємство в районі, чітко організоване і структуроване, в якому працюють  до півтори сотні висококваліфікованих робітників і спеціалістів. Площа, на якій ми здійснюємо  свою діяльність, становить 28399, 1 гектара. Вона розподілена між шістьома лісництвами − Лисичівським, Річанським, Довжанським, Білківським, Загатським і Великодільським. За територією  найбільше Річанське, майже 6,5 гектара. Але кожне із них  по-своєму важливе і повноцінно виконує  свої функції, головна з яких − збереження  і примноження лісових багатств краю. Щоб підтвердити цю тезу, не можу не навести ряд цифрових показників.

У цьому році на території підприємства створено 40,2 га лісових культур, 79 га − сприяння  природному поновленню, 47 − доповнення лісових культур. Також у поточному році ДП “Довжанське ЛМГ” створило  0,9 га плантацій новорічних ялинок і виконало доглядів за лісовими культурами на площі 212 га. Головне користування освоєно на площі 178,7 га, ліквідний запас 40170 куб. м. Рубки формування і оздоровлення лісів виконано на площі 419, 6 га, ліквідний запас −  4503 куб. м.

− Так, це ті Ваші показники, які Вам, як-то кажуть, Бог дав. В чому ефективність безпосередньо господарювання?

 − На жаль, нам тут знову не обійтися  без низки цифрових показників. Фінансово-економічне становище вимагає  цього мимо  нашої волі. Обсяг реалізації за 8 місяців цього року факично складає  12113, 4 тис. грн, що перевищує доведені  завдання на 119 % до плану і на 122,8 відсотка у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

В сучасних умовах серйозну увагу керівництво Закарпатського  обласного управління  лісового та мисливського господарства приділяє експортній складовій в економічній діяльності. Про це особливо наголошувалося на недавній виїзній колегії ЗОУЛМГ, проведеній на базі нашого підприємства. Ми, як і будь-який  порядний господар, готувалися до приїзду галузевого керівництва, але, повірте, це немов екзамен у студента: за одну ніч предмет не вивчиш, але за тиждень-другий загальноекономічну тенденцію не зміниш. Як спеціалісти обласного управління, так і керівники позитивно  відзначили економічну сторону нашої діяльності. Зокрема, експортний напрямок. Із загальної реалізації продукції на експорт  лісоматеріалів, при плані 562 тисячі гривень, виконано на 1139, 1 тис. гривень, або більше ніж вдвічі.

− Василю Івановичу, вся економічна діяльність спрямована на прибуток.

− Саме так. За перше півріччя цього року чистий прибуток нашого підприємства склав 360 тис. грн. в порівнянні з відповідним періодом минулого року − 275 тис. грн, а всього за 2012 рік − 481 тисяча. Життя змушує нас господарювати, таким чином розвиваючи  економічно-ефективні напрямки галузі, щоб мати змогу забезпечувати основні  лісогосподарські  функції. Навіть при Радянському Союзі лісове господарство фінансувалося на 70-80 відсотків від потреби, а частина − за рахунок власних коштів. А тепер тенденція така, що наближаємося до повного самозабезпечення.

При цьому слід враховувати, що ми оподатковуємося на загальній податковій базі. Єдиний підхід як до структури, що працює чисто на прибуток, так і ми, що маємо державне замовлення на ведення лісового господарства. При цьому вже “навішано” на той кубометр: будівництво лісових доріг, придбання техніки і ще багато іншого аж до випуску інструкції і різних довідників.

− Ми вдалися в еконміку і відхилилися від основного питання?

Які завдання ставить зараз перед нами обласне управління та Агентство лісових ресурсів і з якими ми успішно справляємося. Це стале, невиснажливе безперервне ведення лісового господарства. Такі питання як посадка лісу − то аксіома. Немає в нас зараз такого  терміну у фактичному значенні, як незаліснена площа.

Взагалі останніми роками намітилася тенденція до збільшення лісистості нашої території. Це відбувається як за рахунок  ефективної щоденної кропіткої праці лісівників, так  і загальних об’єктивних факторів. В тому числі і через різке зменшення господарської діяльності на нелісових землях, зменшення кількості худоби, зокрема овець. Іде природній наступ лісу на сільськогосподарські землі.

− Василю Івановичу, свого часу ДП “Довжанське ЛМГ” суттєво приросло, об’єднавшись із Загатянським лісгоспом.

Фактично два роки, як ми об’єдналися. І цей період вже  показав доцільність і необхідність такого державницького кроку в лісогосподарській політиці у краї. Слід визнати, що процес не був однозначним і не проходив безболісно. Але нам вдалося оптимально зберегти кадровий склад і задіяти весь потенціал, що його мали наші колеги. Такі кроки  пішли на користь  загальній справі.

− Звернення до теми обєднання не випадкове. Останнім часом серед громадських кіл  систематично ширяться думки про приєднання до державного   лісового фонду так званих “агролісів”. Наскільки актуальним є це питання для Вашого підприємства?

Сказати по правді, в нашій системі  ніколи не було пристрасних апологетів  цієї ідеї. Тому є багато причин, які не називатиму, бо не на часі. Але постановка питання в іншому: на сьогодні  такою є державна  політика в галузі лісового господарства, а ми – люди державні. Є правова база, ряд  підзаконних  актів, зокрема  розпорядження Кабінету Мністрів України №548-р від 03.07. 2013 р. “Про передачу цілісних майнових  комплексів  державних  лісогосподарських підприємств до сфери управління Державного агенства лісових ресурсів та  Постановою КМУ №1482 “Про передачу об’єктів права  державної власності”. Яке рішення буде прийнято, таке і виконуватимемо. Хочу викласти наше бачення цих процесів, щоб роз’яснити позиції. Вони зазначені у листі на ім’я начальника Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства І.В. Фізика.

У ньому зокрема пропонуємо: провести  інвентаризацію лісового фонду, визначивши ділянки земель за відповідними характеристиками: території, на яких доцільно  вести лісове господарство, прийняти території, які недоцільно включати в лісовий фонд господарства, − колишні  сінокоси, пасовища, рілля в горах та інші землі сільськогосподарського призначення, які необіхдно передати територіальним громадам для ведення сільського господарства −  невеликі ділянки лісу 0,1 − 5 га, які розміщені серед земель  сільськогосподарського призначення та навколо сіл,  дозволити приватизувати громадянам, громадським організаціям (церква, монастирі) для ведення лісового господарства, що не супере-чить Земельному − ст. 56 та Лісовому − ст. 12 кодексам України.

 Як вирішуватиметься питання практично, покаже час.

− Василю Івановичу, ми з Вами все про економіку, господарство, будні, проблеми. А свято ж то для людей?

Безумовно. В будь-якій справі головне − люди. Рівень виконання чи простого чи найбільш складного завдання залежить від тих, хто це робить, їх кваліфікації,  досвіду, відданості своїй справі. Не побоюсь  слова, навіть патріотизму. Повірте, то не пусті слова. Відповідально говорю так, бо знаю, коли наші працівники за мізерну плату за будь-яких умов охороняли народне добро, нерідко в дев’яності та на початку 2000-их років ризикували при цьому здоров’ям, а то й життям, оберігали ліс від варварського, бандитського вирубування. Тепер ми зуміли забезпечити їм  належні умови.  На підприємстві заробітна плата складає  2658 гривень − одна з найбільших у галузі та й у районі.

Ми цінуємо і з повагою ставимося як до досвідчених лісівників, так і до тих, хто тільки  стоїть на початку цього шляху, але сповна віддається лісовій справі. Оцей елемент самовідданості − один із головних критеріїв у оцінці результатів.

Напередодні свята по-особливому серед чисельного колективу найперше спільним рішенням адміністрації і профкому ми виділяємо водіїв лісовозів І.Романа, І. Капустея, робітниць на лісокультурних роботах  − Г. Гардубей, Г. Лало, майстрів лісу − І. Прокопа, В. Вовканича, В. Коника, інженера по охороні лісу В.Дзямко, головного економіста  В. Батрина, лісничого Загатського лісництва В. Мисла і нашого ветерана, корифея галузі Г. Степаненка.

Вони не тільки вболівають за доручену ділянку роботи, відповідають за неї, але й служать хорошим прикладом для колег.

Користуючись нагодою вітаємо всіх працівників лісової галузі з професійним святом. Бажаємо успіхів на виробничій ниві, здоров’я та сімейних благ.

Розмову вів

Михайло ІСАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар