Версія для друку Версія для друку

«ДЕСАНТ НАД МЕНЧУЛОМ»

19 серпня виповнилося 70 років з моменту десантування на гору Менчул Хустського району розвідувальної групи «Закарпатці» на чолі з угорцем-антифашистом Ференцем Патакі.

Отож з нагоди цієї події та в честь святкування 70-ої річниці визволення Закарпаття  та України від фашистських загарбників в с.Колочава, що на Міжгірщині, відбулося кілька цікавих урочистих заходів. Серед них: театралізаване дійство, в якому відображені події 1943 року; покладання квітів до пам’ятного знаку на г.Менчул (встановленого в 1965 році та поновленого в 2010 р.); краєзнавча екскурсія в музей «Старе село» та презентація книги «Десант над Менчулом», автором якої є житель м.Іршава Василь Ловга. Саме за його ініціативи та сприяння Іршавської РДА й відділу молоді і спорту управління освіти, молоді і спорту РДА вихованцям туристсько-краєзнавчих гуртків Іршавської райСЮТур (директор Терпай І.І.) теж пощастило побувати в с.Колочава, що на Міжгірщині.

Юні туристи отримали велике задоволення від поїздки, оскільки побачили і почули багато нового, що стосується історії нашого краю.  В ході театралізованого дійства, яке показали всім присутнім місцеві жителі, діти стали свідками подій 70-річної давності.

Крім побаченого, гуртківцям Іршавської райСЮТур вдалося також познайомитися з відомими людьми нашого краю. Короткий екскурс в історію для всіх присутніх здійснив Михайло Делеган – голова Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Можна було  послухати розповідь Василя Ловги – сина сім’ї розвідників про мотиви написання книги. Головну роль в організації цих урочистостей та презентації книги саме в с.Колочаві відіграв колишній депутат Верховної Ради, член Національної спілки краєзнавців України, доктор економічних наук та історик за покликанням Станіслав Аржевітін. Перед присутніми виступив також Сергій Федака – доктор історичних наук, професор, викладач УжНУ про краєзнавчі дослідження в нашому краї, а сільський голова села Колочава запросив усіх скуштувати страви польової солдатської кухні.

Авторові «Десанту над Менчулом» вдалося простежити й документально підтвердити справді героїчну сторінку діяльності групи «Закарпатці» та залучених ними до боротьби з ворогом відважних наших краян не тільки на Підкарпатті, але й у столиці Угорщини – Будапешті. Не зважаючи на тотальне залякування, фізичні розправи, публічні страти, запроваджені угорсько-німецькими окупантами, розвідники одразу по приземленні знайшли добровільних помічників, число яких з кожним днем зростало.

Допитливий дослідник  на професійному рівні спробував розібратися в причині провалу відважних розвідників, проаналізувати допущені ними та їх добровільними помічниками помилки, що призвели до трагічного фіналу. І приходить до єдиноправильного висновку, що Ференц Патакі, М. Дякун, І. Ловга, брати Степан та Василь Чижмарі, С. Лизанець, В. Цемпер в умовах суцільної темної ночі принесли вогні надії на скоре визволення краю, вигнання фашистів із Підкарпатської Русі – Закарпатської України. В.І.Ловга показав, що на зміну підпільній боротьбі прийшла партизанська боротьба, організатором і бійцем якої був і його батько – Іван Іванович Ловга..

Книга Василя Івановича цікава, насичена фактами, світлинами тих часів та копіями архівних документів. До неї будуть звертатися читачі, історики, яким не байдуже минуле нашого краю.

Леся Осійська,

 методист райСЮТур

Ваш отзыв

Ваш коментар