Версія для друку Версія для друку

Досягнення та проблеми медичних працівників по боротьбі з туберкульозом

Довге ще із часу воз’єднання Закарпаття із Україною відоме як важливий центр боротьби з туберкульозом – тут і нині працюють протитуберкульозне відділення райлікарні та кістково-суглобове відділення, яке відноситься до ОКТМО «Фтизіатрія». Доречно нагадати, що перші чверть століття свого існування протитуберкульозна лікарня в Довгому мала статус обласної.

У протитуберкульозному відділенні успішно проводились торакальні операції, а почав їх проводити фтизіатр-хірург Герман Голдштейн. Про рівень його кваліфікації можна судити з того, що після еміграції в Ізраїль він став там заступником міністра охорони здоров’я. Його справу продовжив добре відомий у районі Шая Марголін та інші медики. Останні два десятки літ службу боротьби з туберкульозом у районі очолює завідувач протитуберкульозного відділення районної лікарні, вона ж райфтизіатр, Марія Юріївна Воробок.

Випускниця медфаку УжНУ Марія Воробок всю свою трудову діяльність присвятила боротьбі з туберкульозом.

Ще навчаючись у Берегівському медичному училищі вона свідомо прийняла рішення продовжити навчання, в майбутньому ніколи не бачила себе фтизіатром. Але після закінчення навчання все склалося так, ніби всі змовилися: фтизіатричній службі району потрібні були кадри, і до того ж, є можливість працювати в рідному селі, де на той час вже трудився педіатром чоловік, підростав синочок. Прийшлося згадати, як на четвертому курсі вивчала фтизіатрію, як складала іспит із спецкурсу. І цей непростий спецкурс став справою її життя.

Фтизіатрична служба району, яку очолює М.Ю. Воробок за останні два десятки літ, завжди була на хорошому рівні за основними показниками роботи. Займати лідируючі позиції, віч-на-віч зустрічаючись із серйозною недугою, і радіти за кожного вилікуваного пацієнта, підвладно знаючому спеціалісту, лікарю, який присвятив себе, справді, за велінням серця медичній справі.

Спеціалізовану протитуберкульозну допомогу в районі надають 4 лікарі-фтизіатри. Враховуючи фактор небезпеки та ризику за власне здоров’я, важкі умови праці, серед лікарів-фтизіатрів завжди була велика плинність кадрів. Однак більше 10 літ постійними помічниками із числа лікарів у боротьбі з туберкульозом є колеги О.О. Городня, яка працює фтизіатром по амбулаторному обслуговуванню дорослого населення району, та дитячий фтизіатр М.І.Попик, яка дбає про недопущення цієї недуги серед найменшої верстви населення.

Неабияку допомогу в роботі лікарям-фтизіатрам надають саме медичні сестри, які знаходяться в найбільшій зоні ризику, щодня наражаються на небезпеку із власним здоров’ям, а деякі більше десяти років пропрацювали з хворими на туберкульоз. А скільки непростих реалій доводиться їм пережити?! Вони вкладають багато часу, терпіння та турботи, щоб повернути пацієнта до нормального життя. Бувають і такі випадки, що ні медицина, ні турбота з боку працівників не може допомогти хворому. Через це потрібно відмітити тих, яким часто приходиться бачити не найкращий перебіг подій: сестру диспансерного відділення О.М. Поп, сестри медичні палатні Н.В. Гачавська, М.І. Ловга, В.І. Ілюк, С.П. Маркуш та інших.

Стаціонарна допомога хворим на туберкульоз надається у спеціалізованому відділенні, яке функціонує на 60 ліжок для лікування хворих із вперше діагностованим туберкульозом та хворих з хронічним перебігом. Із введенням в дію нових підходів щодо тактики та термінів лікування згідно Протоколу надання медичної допомоги хворим на туберкульоз немає потреби в такій кількості спеціалізованих ліжок в районі. Тому, починаючи з червня, буде проведено оптимізацію ліжкового фонду з урахуванням потреби району.

Медперсонал відділення намагається створити належні умови перебування в ньому хворого, розуміючи тривалість лікування пацієнта, відриву від сім’ї, побуту тощо.

Щоденний лікарський нагляд, чітке, погодинне контрольоване приймання ліків, медпроцедур, повноцінне харчування, здоровий спосіб життя та надання інформації й роз’яснення хворим і їхнім родичам – ось вони, реалії життя фтизіатричної роботи. Розпорядок виважений, навіть суворий, проте він виправдано дисциплінує всіх, хто виступає в команді проти такої недуги.

Завдяки клопіткій роботі медперсоналу фтизіатричної служби та медичних працівників загальної мережі, яка займається профілактикою й раннім виявленням туберкульозу в районі намітилась тенденція до стабілізації, а деякі показники роботи служби є кращими за середньообласні.

За останні роки немає росту захворювання на туберкульоз серед дорослого населення, за 2012 рік ‒ 58,5 на 100 тис. дорослого населення, по області – 58,2 на 100 тис. дорослого населення, зменшився показник смертності населення від туберкульозу і складає 9,1 на 100 тис. дор. нас., по області – 12,0 на 100 тис. дор. нас. Покращилась робота по профілактиці туберкульозу, як серед дорослого, так і дитячого населення. Вакцинацією БЦЖ в 2012 році охоплено 95,8% новонароджених (по області 96,2%).

В районі є лабораторія II рівня при протитуберкульозному відділенні, яка   займається   культуральним   дослідженням   збудника   туберкульозу, оснащення якої майже повністю відповідає вимогам Стандарту.

9 грудня 2011 року № 160 рішенням сесії районної ради затверджена Програма протидії захворюванню на туберкульоз. З моменту введення в дію щороку з місцевого бюджету виділяються кошти, хоч і незначні (20 тис. грн.), які спрямовуються на покращення матеріально-технічного забезпечення та придбання медичного обладнання.

Для того, щоб покращити обізнаність населення з актуальних питань туберкульозу, було проведено належну санітарно-освітню роботу серед населення району в рамках реалізації проекту «Зниження захворюваності на туберкульоз в Україні за рахунок розширення та покращення доступу до високоякісних послуг із профілактики та лікування туберкульозу». З 23 лютого по 24 березня в районі пройшов місячник боротьби з туберкульозом під гаслом: «Зупиніть туберкульоз, поки я живий!».

Підсумовуючи стан протитуберкульозної роботи у нашому районі можна сказати, що намітилась певна тенденція щодо стабілізації основних показників здоров’я населення з туберкульозу. Проте існує напруженість, про яку свідчать показники питомої ваги занедбаних форм туберкульозу (за 2012 рік становить 43,8%), захворюваність непрацюючих працездатного віку, переважно із числа осіб, які виїжджають на сезонні роботи – 65,5% із числа вперше виявлених, ріст мультирезистентних форм туберкульозу.

Отже, є над чим помізкувати.

Антон Горзов,

депутат районної ради, начальник відділу охорони здоров’я райдержадміністрації.

Ваш отзыв

Ваш коментар