- Нове життя - https://nz-ir.com -

ПРО ЧИСТОТУ І ПОРЯДОК ТРЕБА ДБАТИ ПОСТІЙНО

На початку березня ц.р. голова райдержадміністрації В. Ковбаско прийняв розпорядження «Про благоустрій населених пунктів та встановлення єдиного санітарного дня з очищення території району». Про хід його виконання ми попросили розповісти начальника районного управління головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Володимира Свіргуна.

‒ Володимире Івановичу! Що робить очолювана Вами служба у цьому напрямку?

‒ На виконнання цього розпорядження направлено припис за №133 від 14.03.2013 року з конкретними пропозиціями по покращеню санітарного стану населених пунктів району. Перевірено всі населені пункти та 45 об’єктів. На місцях проводиться значна робота по санітарній очистці на підвідомчих територіях Іршавської міськради,  Приборжавської, Кам’янської і Великораковецької сільських рад.

На території більшості населених пунктів проводяться роботи по очистці придорожніх шляхів, водовідвідних кюветів від побутового сміття, проведено впорядкування парків та скверів від сміття, обрізка зелених насаджень, посадка дерев та кущів. Приведено в належний санітарний стан територію існуючих кладовищ, культових споруд. Організовано централізоване вивезення сміття з індивідуального сектору в Іршаві. За даними сільських рад, на цей час ліквідовано в районі більше 95 стихійних смітників.

Поряд з тим, існує ряд проблем, які протягом останніх років не вирішуються. Зокрема, не проводиться оформлення в законодавчому порядку земельних ділянок під площадки складування сміття. У порівняні  з минулим роком зменшилась кількість земельних ділянок з 32 до 13 під сільські сміттєзвалища. За даними сільських рад, 19 земельних ділянок, які використовувались під сільські сміттєзвалища, закриті екологічною службою області. З наявних 13 сміттєзвалищ тільки одне паспортизоване в с.Довге урочище Попова гірка. На сміттєзвалищі ТзОв «ЕКО-ІР» с. Дубрівка розроблена проектно-технічна документація на будівництво полігону по зберіганню та утилізації твердих побутових відходів. На цей час проектна документація знаходиться на експертизі.

Наявні в районі земельні ділянки під сільські сміттєзвалища не облаштовані у відповідності до діючих нормативів, експлуатується не належним чином…

‒ Скажу більше. Відсутня об валовка, видалене сміття не присипається шаром ґрунту, відсутній обслуговуючий персонал. Недостатньо забезпечені сільські ради спеціальним автотранспортом для вивезення сміття, у зв’язку з чим воно вивозиться не регулярно, що призводить до утворення стихійних сміттєзвалищ.

Із року в рік недостатньо приділяється уваги прибиранню від побутового сміття прилеглих територій автозупинок та громадських туалетів на автодорогах Мукачево ‒ Сільце ‒ Хуст, Іршава ‒ Кушниця.  З даного питання направлено припис начальнику служби доріг в Закарпатській області.

Не ліквідовано стихійних смітників при виїзді з с. Вільхівка в сторону с. Широке, з правої сторони урочища Біле багно. Засмічені побутовим сміттям також площадки водовідвідних каналів при виїзді з населеного пункту. Не прибрані від побутового сміття береги річки Боржава (біля дамби) на території Луківської сільради, при виїзді з с. Довге в напрямку м. Хуст, а також при виїзді з с. Довге в напрямку с. Бронька. У незадовільному стані знаходиться сільський смітник у Ільниці. Тут відсутня обваловка, сміття розносить вітром на прилеглі території. Засмічена побутовими  відходами під’їзна дорога до смітника. На території Білківської сільради не ліквідовано стихійний смітник в урочищі Толока, не почищені від сміття придорожні кювети в напрямку с. В. Раковець.  У Сільці не ліквідовано стихійний смітник біля «Пельменної» та поблизу будівлі торгового комплексу Сілецького споживчого товариства. Вкрай незадовільний стан по санітарній очистці відмічається  в населених пунктах Загатської сільської ради.

‒ Які завдання стоять перед органами місцевого самоврядування?

‒ Не допускати стихійних сміттєзвалищ в підвідомчих населених пунктах. Забезпечити очистку придорожних шляхів, водовідвідних    кюветів від побутового сміття домовласниками в межах своїх землекористувань. Очищати від сміття русла та береги річок, потічків, які протікають на території населеного пункту.

На договірній основі забезпечити індивідуальний сектор сміттєзбірниками. Заключити із населенням договори на централізоване вивезення сміття від дворогосподарств.

Ліквідувати влаштовані власниками дворогосподарств скидування каналізаційних стоків у річки, потічки, у придорожні та привуличні полоси і кювети.

Джерела та   споруди питного   водопостачання облаштувати згідно з будівельними нормами і правилами, при   необхідності   провести їх   ремонти. Провести   профілактичну   очистку та дезинфекцію   водозаборів підвідомчих   локальних водопроводів та громадських шахтних колодязів.

Заборонити використання для   питного   водопостачання воду   відкритих водойм ( русел річок, потічків).

Привести в належний   санітарний стан   громадські туалетні (вивезти нечистоти), при необхідності заключити договір з Іршавським комунальним підприємством по   водопостачанню.

‒ А чи є позитив у проведенні санітарної очистки та благоустрою в районі?

‒Як показали перевірки на місцях, на хорошому рівні проведена робота по санітарній очистці на підвідомчих територіях Іршавської міської, Приборжавської, Кам’янської, Великораковецької, Зарічанської Доробратівської сільських рад.

Проведені роботи по очистці придорожніх шляхів, водовідвідних кюветів від побутового сміття, очистки парків та скверів від сміття, обрізку зелених насаджень, підсадку дерев та кущів, приведено в належний санітарний стан територію дитячих дошкільних закладів, шкіл, кладовищ, культових споруд. Організовано централізований вивіз сміття з індивідуального сектору.

ТзОВ «ЕКОІР» м.Іршава заключені договори і розпочато вивезення твердих побутових відходів з підвідомчих сіл Броньківської, Лисичівської, Кушницької, Довжанської, Арданівської сільських рад, внаслідок чого ліквідовано ряд стихійних смітників. За даними сільських рад, на цей час ліквідовано в районі більше 100 стихійних смітників.

— Поряд з тим, існує ряд проблем, які протягом останніх років не вирішуються. Так, зокрема, не проводиться оформлення в законодавчому порядку земельних ділянок під площадки складування сміття.

Із року в рік сільськими радами недостатніьо приділяється уваги по облаштуванню згідно будівельних норм і правил джерел та споруд питного водопостачання. В окремих населених пунктах для господарсько-питних потреб населення використовується вода з річок, потічків, що насторожує в епідеміологічному плані.

Незадовільно вирішується питання в населених пунктах ліквідації влаштованих власниками дворогосподарств скидування каналізаційних стоків у річки, потічки, у придорожні кювети.

Із-за відсутності в районі узаконених полігонів по утилізації твердих побутових відходів сільськими радами не проведено коригування та погодження з держсанслужбою району схем санітарного очищення згідно ст.21, п.6 Закону України «Про відходи».

Згідно ст. 38 п . 4 Закону України «Про місцеве самоврядування» при всіх сільських радах створені адміністративні комісії, однак працюють вони не ефективно по розгляду питання по притягненню до адмінвідповідальності порушників чистоти.