Воістину чарівний наш край − край Боржавської долини, край гомінких сріблястих потічків, про які з батьківською неприхованою любов’ю писав Федір Потушняк у повісті “Повінь”.
Немалої слави принесли Іршавщині народні артисти України − Іван Попович, Степан Гіга, поет Іван Петровцій. Та на цей раз край Бужори, Синяка, Кам’янки, Смерекового каменя, Синявки облюбували відомі майстри образотворчого мистецтва. Протягом семи днів, з ініціативи та за підтримки голови РДА Василя Ковбаска, за сприяння голови райради Станіслава Сухана, депутатів району та Осійського сільського голови Василя Турянина, на базі відпочинку в урощищі Кам’янка працювала група художників, фіксуючи на полотнах незрівняно красивий світ, яким маємо щастя насолоджуватись чи не щоденно.
“Це не просто чудова, гармонійна краса, це − монументальна божественна краса із своїм колоритом, повітрям, настроєм.” Таку думку в розмові висловив відомий скульптор і живописець, автор скульптурної композиції святих Кирила і Мефодія, що у центрі Мукачева, народний художник України, член Національної спілки художників України Іван Бровді.
− Фантастична природа, а Смерековий камінь − це взагалі диво природи, − сказав співорганізатор і учасник пленеру, художник, член НСХУ Петро Шолтес. − Ми, якщо не з групою, то із дружиною, також мисткинею Габріелою, обов’язково приїдемо сюди найближчим часом.
До слова, Габріела Шолтес (Симканич) родом із відомої вчительської родини Симканичів із Ільниці ділиться своїми враженнями:
− Я бувала в дитинстві біля Смерекового каменю, та з того часу минуло більше сорока років. Зараз сприймається все по-іншому, навіть в чомусь по-філософськи. Це унікальні місця і добре, що відчувається ще правічна атмосфера без урбанізаційних споруд і комунікацій.
Плідно із задоволенням працювалось всім учасникам творчої лабораторії. Ось як висловився учасник першого світового конкурсу молодих художників Пінчук-Арт Центр, член МО НСХУ Віктор Мигович: “ Я вперше в цих казкових місцях Іршавщини. Вважаю, що моє бачення і вираження мовою кольорів і композиції тільки починається. Окрім ескізів вдалося нафільмувати більше трьох годин відеоматеріалу для продовження роботи в майстерні. “Зачарована долина” − по-справжному зачаровує, заворожує. Потрібно працювати й працювати, щоб мистецький твір був вартий цієї незрівнянної Богом створеної природи”.
Облюбовували приваблмиві місця й переносили на полотна свої враження також члени НСХУ Петро Матл, Микола Дзись-Войнаровський, Юлія Рогова (Єгорова).
Це вже другий семінар-пленер відомих світу художників у Осої. Картини з попереднього, що відбувся у жовтні 2010 року, вже знайшли своє гідне місце в музеях, картинних галереях та приватних колекціях по всьому світу.
Відрадно згадати, що одним із перших, хто малював тодішню пилораму й краєвиди Кам’янки, був Йосип Бокшай. Ще у 1927 році Йосип Йосипович відвідав наші краї на замовлення Міністерства шкільництва Чехословаччини намалював кілька полотен, три з яких по сьогодні збереглися в університеті Пряшова.
Дякуючи долі й Богу, ми тут живемо і зобов’язані шанувати й берегти цю божественну красу щоб передати прийдешнім поколінням.