Версія для друку Версія для друку

взимку бджолам потрібне повітря – Важливий фактор успішної зимівлі

«Гарна вентиляція – одна з перших і важливих умов благополучної зимівлі бджіл». Це одне з основних правил бджільництва. До речі сказати, усі класики вітчизняного і закордонного бджільництва в цьому питанні єдині. Наукові дослідження, практичні результати показали, що від вентиляції залежить тривалість життя, енергії і працездатність бджіл, що перезимували. Свіже, багате киснем повітря потрібне їм у досить значній кількості. Адже в гарній, нормальній сім’ї буває 30 000 комах і навіть більше. За даними академіка Бутлерова, їм протягом доби потрібно для дихання 230 літрів повітря.
− Свіже повітря і спокій, − говорив Вітвіцький – потрібні для цих комах ще більше зимою, ніж в інший період. Л. Лангстрот вважав, що узимку «бджолам потрібна така ж велика кількість повітря, як і влітку».
У гнізді з поганим повітряобміном бджоли поводяться неспокійно, посилено вентилюють гніздо. Шум, що йде з вулика, не припиняється ні вдень, ні вночі, незалежно від того, на волі чи в приміщенні проходять зимівля, − ні що інше як заміна в гнізді відпрацьованого повітря чистим, багатим киснем, а не реакція на холод і не спосіб зігрівання «змерзлих» комах, як думає багато хто. Інакше кажучи, бджолам узимку потрібне повітря, повітря і повітря.
Мабуть, кожному бджоляреві відомо, що з’їдаючи кілограм меду, сім’я бджіл виділяє майже стільки ж води. Якщо водяні пари і вуглекислий газ вчасно не видаляються чи видаляються занадто повільно, то вологість у вулику поступово наростає, і зрештою, досягає критичної відмітки – з повітря випадають краплі води, що осідають на стінках вулика і стільниках. А це вже лихо. Відкритий мед є гігроскопічним, вбирає вологу і розріджується, розмокає і закисає перга. Харчування зіпсованим кормом порушує в бджіл обмінні процеси. Бджоли занедужують. Надлишок вологи в кормі – першопричина проносу.
Сирі гнізда холодні, сире застійне повітря прирікає бджіл на хронічне отруєння. Як показує практика, навесні такі сім’ї значно відстають у рості, вирівнюючись лише до кінця головного взятку з білої акації.
На жаль, навчальні посібники з бджільництва в основному говорять про необхідність збереження тепла в гнізді, утеплення і вкутування його подушками, що і стає причиною вологості. Бджоли самі, без особливого клопоту справляються з холодом.
При гарній вентиляції кінцеві продукти обміну речовин видаляються в міру утворення, а замість них надходить зовнішнє, чисте повітря, бджоли сидять спокійно, їх майже не чутно, гнізда сухі, сім’ї зберігають енергію до весни і добре ростуть.
Головну роль в обміні вуликового повітря грають льотки. Практика останніх років показала, що при широких нижніх льотках зимівля проходить краще, ніж при відкритих, на 2-3 чи 5 см. Невеликий льоток приховує велику небезпеку. Він майже завжди забивається підмором.
Величина льотка не робить впливу на температуру вулику. Кірка клуба надійно захищає їх від проникнення холоду всередину. Приплив холодного, зовнішнього повітря у вулик – єдиний спосіб видалення вологи. Як не дивно, у вулику з гарною вентиляцією бджолам тепліше, ніж у вулику із сирим застійним повітрям.
Гарна вентиляція вуликів узимку – не менш важливий фактор, ніж достатня кількість доброякісного меду.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Прокоментуй!

Ваш коментар

*