Версія для друку Версія для друку

«Бережімо річку Іршавку!»

Манить всіх водичка…
А де взялася наша річка?
Звідкіль вона до нас прийшла
І де початок свій взяла?

Як відомо, якість води і повноводдя великих річок залежать від їх приток – малих річок. Малі водотоки і річки формують водні ресурси і є невід’ємною частиною природних ландшафтів. У стані малих річок відображається рівень культури, науки та природоохоронної діяльності в тому чи іншому регіоні країни. Тому оцінка екологічного стану та збереження малих річок є актуальним і першочерговим завданням в системі охорони великих водотоків.
Закарпатська область відноситься до найбільш заводнених регіонів України, адже через її територію протікає близько 9,4 тис. річок і потічків. З року в рік у Закарпатті збільшується кількість річок із порушеним водним режимом. Їх часто використовують як резервуари для скидання стічних вод та побутових відходів, по берегах річок здійснюють стихійні забудови. Кліматичні фактори поряд із антропогенною діяльністю призводять до змін гідрографічних характеристик річкової мережі, що в свою чергу впливає на рельєф прилеглих територій. Все це є причиною збільшення екологічних проблем в екосистемах Закарпаття, негативно відбивається на умовах життя населення.
Незважаючи на відносно малу кількість промислових підприємств в області, рівень забруднення річок Закарпаття є досить високим. Тому оцінка екологічного стану річки Іршавки є актуальним завданням.
Метою досліджень є оцінка екологічного стану річки Іршавки за окремими показниками в межах всієї ділянки протяжності річки, що дозволяє оцінити зміну якості води річки при проходженні через територію району.
Річка Іршавка протікає у межах Іршавського району. Вона є правою притокою річки Боржави. Довжина річки– 48 км, площа басейну – 346 км2, кількість приток – 73, загальна довжина – 143 км. Долина переважно V-подібна, слабо звивиста, у верхів’ї подекуди має форму ущелини. Ширина її від витоку до гирла збільшується від 10 м до 200 м, в середньому становить 10 - 30 м. слабо звивисте, ширина його від 5 до 30 м. Гірський характер вона має тільки у верхній частині до міста Іршави, а нижче виходить на Закарпатську низовину, швидкість течії зменшується, і річка набуває рівнинного характеру. Похил річки – 18 м/км. Береги на окремих ділянках укріплені. Спочатку річка тече на захід, тоді поступово повертає на південь і південний схід, а потім знову на захід, утворюючи велетенську літеру S.
Річка бере початок на західних схилах гори Бужори, що у гірському масиві Великий Діл, на північний схід від села Локіть. У верхній частині річка проходить між хребтом Великий Діл та горою Борліїв Діл, між Великим Долом та хребтом гори Гат, біля міста Іршава виходить на Іршавську улоговину і далі на Закарпатську низовину.
Річка має 13 найбільших приток, з яких 5 знаходиться у Державному водному кадастрі Закарпатської області: Кривуля, Собатин (праві); Абранка, Ільничка, Синявка (ліві).
Частково річка Іршавка тече територією Національного природного парку “Зачарований край” . У верхів’ях річки розташована гідрологічна пам’ятка природи – “Чорне Багно”. Тут ростуть рідкісні зникаючі види рослин. По долині розкидані камені-валуни вулканічного походження, які протягом мільйонів років підносяться все вище і вище над землею. Геологи вважають це дивом природи у світі.
Для водних об’єктів Іршавського району основним джерелом забруднення є господарська діяльність людини, а саме скидання населенням побутових відходів у водойми краю.
Річки, протікаючи через територію населених пунктів та зон відпочинків, забруднюються комунально-побутовими стічними водами, адже в ряді населених пунктів відсутня каналізація або робота цих мереж є незадовільною.
Серед головних показників якості води для життя риб та інших водних тварин у водоймах є концентрація розчиненого кисню. Вода у р. Іршавці відноситься до І класу за концентрацією розчиненого кисню, тобто є “відмінною” за станом.
Водневий показник  (pH)  – величина, що показує міру активності іонів  водню в розчині, тобто ступінь кислотності або лужності цього розчину. Його концентрація в р. Іршавці відповідає І класу, “відмінна” за станом, “дуже чиста” за ступенем чистоти.
За результатами спостережень видно, що БСК-5 коливається від 4,1 мг/дм3 до 4,2 мг/дм3, тобто перебуває в межах норми. Якість води відповідала 5 категорії ІІІ класу, “посередня” за станом, “помірно забруднена” за ступенем чистоти.
В цілому, антропогенне навантаження в р. Іршавці є в межах нормативно допустимого. Щоб покращити її стан, необхідна низка природоохоронних заходів, які передбачені законодавством України.

Іванка Шелельо,
учениця 11 класу
Іршавського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2.

Прокоментуй!

Ваш коментар