Версія для друку Версія для друку

Прогноз погоди для пасічника

Життя бджіл і робота пасічника значною мірою залежить від стану навколишнього середовища та погоди. І залежність ця стосовно бджіл значно більша, ніж відносно інших домашніх тварин. Цвітіння медоносів, розвиток бджолосім’ї , льотна активність бджіл, врешті – медозбір – все це визначається погодою, і залежність ця тотальна. Тому пасічникові, для планування робіт на пасіці таким важливим є прогноз погоди.
Стосовно прогнозу погоди в останні десятиріччя відбулися значні зміни. Завдяки Інтернету, стали доступні значні інформаційні ресурси як вітчизняні, так і міжнародні, які надають досить достовірний прогноз на 3-5 днів.
Втім, подібні ресурси роблять прогноз на наступні кілька днів на основі моделювання з урахуванням поточної погоди. Такі підходи дають можливість точно спрогнозувати погоду тільки на короткий термін. Але і ця інформація потрібна і цінна для пасічника. Але бджоляреві, як і селянину, цього явно недостатньо. Нам потрібні довготермінові прогнози на місяць, на сезон чи на рік, щоб мати можливість планувати роботу з бджолами на сезон. Сучасна метеорологія поки що не може прогнозувати погоду на такі довгі періоди. Причому, пасічникам і селянам не так важливі знання точних температур, напрямку вітрів чи кількість хмарних днів на півроку наперед, скажімо. Нам важливі загальні знання про погоду, наприклад – якою буде зима: довгою, короткою, сніжною, морозною, коли почнеться чи закінчиться? Теж саме про літо: воно буде сухим, спекотним чи вологим і прохолодним. Інколи успіх медозбору визначають два-три дощі, які випали при цвітінні акації, зводять роботу пасічника за рік до нуля, як це трапилось цього 2019 року.
Подібних точних знань про погоду на тривалий період сучасна метеорологія нам, на жаль, не дає. На погоду сьогодення суттєво впливають і такі сумні реалії, як глобальне потепління.
Така доля спіткала всіх пасічників не тільки в нашому районі, але і по всьому Закарпаттю. Закарпатського меду в цьому році немає. Це підтвердив по телебаченню голова Асоціації пасічників Закарпаття В.І. Лях, який організовує щорічне свято меду в обласному центрі.
Цікаво, хто і яким медом буде торгувати? Може, тогорічним? Так він уже закристалізувався, і його потрібно розігрівати. А чи дотримався продавець меду технології розігріву меду? Якщо не дотримався, тоді він продає не лікувальний мед, а солодкий продукт. А, може, продає під маркою свого, мед зі східних областей, з різними хімічними та лікувальними добавками в меді. Чи купляти цей солодкий продукт із добавками – вирішувати покупцеві.

Підготував Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Прокоментуй!

Ваш коментар