Версія для друку Версія для друку

Я МАЮ ПРАВО ВИВЕЗТИ ДИТИНУ ЗА КОРДОН

Законодавством України встановлені вимоги щодо документального оформлення виїзду дитини за кордон.
Цивільний кодекс України передбачає, що особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
НАЙЧАСТІШІ ЗАПИТАННЯ
«На який строк можна давати згоду на виїзд дитини за кордон»? та «Скільки країн можна вказати?».
У п.п. 1, п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України вказано про необхідність зазначення у нотаріально посвідченій згоді держави прямування, а саме: « із зазначенням у ній держави прямування (тобто однієї держави) «та відповідного часового проміжку перебування у цій державі».
Щоправда, в подальшому зазначається фраза « якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску ».
ПОРАДА: дотримуватись вимоги щодо вказання держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, в іншому випадку – Ви маєте бути готовими до відстоювання своєї думки під час перетину кордону.
Звертаємо увагу, що не може вважатися вказанням держави наступні речення: «Країни Шенгенської угоди» чи «Країни Європейського Союзу».
ЗАЯВА
про згоду на виїзд дитини за кордон
1.На жаль, часто можна чути (навіть від представників державної прикордонної служби) такий вираз як «Довіреність на дитину» - це неприпустима, навіть для побутового рівня, помилка.
2.Не потрібно будь-яких згод або будь-яких додаткових документів, окрім паспорта для виїзду закордон, коли дитині виповнилося 16 років.
3.Крім заяви про згоду на виїзд дитини за кордон, у особи, в супроводі якої їде дитина, або у дитини має бути свідоцтво про народження або копія свідоцтва про народження.
4.Згідно п. 4. Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N57, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:
1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;
без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків: - якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
- якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
- у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
- свідоцтва про смерть другого з батьків;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
- довідки про народження дитини, виданої відділом державної реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (батько вказаний за заявою матері / зі слів матері) (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).
Наталія Калинич,
консультант Іршавської державної нотаріальної контори.

Прокоментуй!

Ваш коментар

*